GlobalFoundries po nderton fabrike qarku procesori 28nm
Albeu.com
GlobalFoundries po e merr shumë seriozisht objektivin e tij për të prodhuar procesorë më të avancuar dhe ka filluar të ndërtojë një fabrikë të re të quajtur Fab2 në Kontenë Saragota, Nju Jork.Fabrika do të ketë mbaruar në 2012 dhe do të pajiset për të prodhuar një proces 28 nanometër për të prodhuar qarqe kompjuterësh. Kjo pritet të bëhet edhe më e vogël në një proces 22nm kur të kalojë në kapacitet të plotë.

Edhe pse GlobalFoundries është e lidhur me AMD, ai nuk do të kufizohet vetëm duke prodhuar procesorë AMD. Ai mund të punojë gjithashtu për modelet NEC, Toshiba dhe IBM. Ky është një lajm i mirë për ata që shpresojnë për qarqe që punojnë hijshëm dhe me më pak energji në të ardhmen e afërt. (krokodili.com)
Shtuar më 27/07/2009, ora 23:31
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori