Gjobitet Apple
Apple
Apple">Apple do të mund të përballet me atë që mund të jetë një nga gjobat më të medha patentë në arkiv. 625.500.000 $ është shuma, nëse një gjyqtar mbështet një vendim të lëshuar të premten se kompania ka shkelur tri patenta që mbahen nga një kompani e teknologjisë e themeluar nga një profesor i shkencave kompjuterike të Universitetit te Yale, David Gelernter. Nje Juri federale e Qarkut Lindore të Teksasit të premten rekomandoi që Apple">Apple paguajë dëmet e 208.500.000 $ për secilin nga tri patentat në pronësi të Mirror Worlds LLC. Të dielën, Apple">Apple paraqiti një mocion emergjente me gjykatës duke kërkuar një qëndrim në aktgjykim.

Padia u ngrit në 2008. Fajtorët: iPods, iPhone dhe Macs me "Cover Flow", e cila lejon përdoruesit të shfletoj nëpër imazhet e dosjeve, Spotlight, i cili lejon përdoruesit për të kërkuar për dosjet në kompjuter dhe Time Machine, i cili është backup file software.

Rasti më i madh patentës u dha vitin e kaluar kundër Abbott Laboratories fituar nga një njësi Biotech të Johnson & Johnson dhe NYU, me një vlerë prej 1.67 miliarde $, raportoi WSJ.

WSJ vuri në dukje se Gelernter është i njohur "për shpikje të përdorura në komunikim kompjuterike dhe sistemet e shpërndarë programimit",

Shtuar më 05/10/2010, ora 13:26
Tage: Apple

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori