Gjenerata e dytë e Audi A2 arrin në vitin 2013
Audi A2
Kompakti nga Ingolstadt-i pritet guhatë tri viteve të ardhshme, ndërsa do të ndajë platformën me modelin e ri Volkswagen Lupo, ndërsa do të përdor shasi të thjeshtë çeliku, në krahasim me gjeneratën e parë, e cila ishte punuar nga alumini i lehtë por i shtrenjtë.

Audi A2 i ardhshëm, aluminin do ta përdor vetëm për punimin e pllakave të karrocerisë, ndërsa ky automobil do të ketë dimensione mes 360 dhe 390 centimetra. Në ofertën e Audi A2, do të gjenden motorë të zgjedhur nga paleta e grupit të WV-s, ndërsa në veçanti dallohen ai 1.0 FSI, 1.0 TDI dhe ai 1.2 TDI.

Përveç motorëve konvencional, Audi do të përgatit edhe versionin E-tron me motor prej 60 kuaj fuqive që ofron vozitje autonome deri në 100 km.
Shtuar më 27/11/2010, ora 10:39

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori