Fshini Facebook-un nga telefoni juaj tani!
Pëlqej
Mediat sociale ndihen thelbësore për shumë prej nesh.

Pasi zgjohemi nga gjumi shpesh është gjëja e parë që shohim kur zgjohemi dhe gjëja e fundit që shohim para se të shkojmë të flemë, përcjell albeu.com.

Por ndryshe nga ditët e gjata me të dashurit tuaj, mediat sociale me të vërtetë e lodhin shëndetin tonë mendor.

Facebook, Instagram ose Snapchat se na bëjnë të ndihemi të tmerrshëm.

Megjithatë ne e bëjmë atë gjithsesi: vlefshmëria e shpejtë e pëlqimeve, komentet dhe dikush që kalon të drejtën na mban të dëshirojmë më shumë.

Është një varësi globale dhe nuk mund të ndihemi të ndaluar.

Nuk është çudi që mijëvjeçarët kontrollojnë telefonat e tyre më shumë se 157 herë në ditë, sipas Facebook, shkruan albeu.com.

Pra, nëse shëndeti juaj mendor është duke vuajtur nga mediat sociale - ose ju duket se është duke ngrënë në kohën që duhet të shpenzoni për gjëra të tjera - konsideroni ta ulni ndjeshëm atë ose tërësisht të heqni dorë.

Ju ndihmoni veten ta bëni këtë me:

Çaktivizimin e njoftimeve tuaja
Kufizimin e vetes në një sasi të caktuar kohe në mediat sociale
Marrja e mediave sociale në një trajtim - për shembull, si një shpërblim pasi është produktiv. /albeu.com/

Shtuar më 12/10/2017, ora 10:04
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori