Foto që tregojnë se si ka ndryshuar bota (FOTO LAJM)

Ja një foto e iPhone 3G.
Pëlqej
Njëzet vjet më parë, dy studentë të Stanford PhD krijuan Google, lodrat Tamagotchi ishin një fenomen mbarëbotëror dhe "Harry Potter dhe guri i magjistares" goditën raftet për herë të parë.

Dhjetë vjet më vonë, në vitin 2007, Netflix filloi shërbimin e saj të video streaming, Instagram nuk ekzistonte, dhe shumica prej nesh po përdornin ende telefonat me butona, përcjell albeu.com.

Nga qytetet ku jetojmë në teknologjitë që përdorim çdo ditë, ne kemi grumbulluar fotografi para dhe pas, të cilat tregojnë se sa shpejt ndryshon bota.

1- Bashkëthemeluesi i Apple dhe pastaj CEO Steve Jobs debutuan iPhone e parë më 29 qershor 2007. Shfaqja ju lejon të përdorni dy ose më shumë gishta në ekran njëherësh, revolucionarizoi përgjithmonë celularët.

TANI: Në një dekadë të thjeshtë, Apple ka transformuar mënyrën se si i përdorim telefonat tanë.

Kompania ka lëshuar tre iPhone të rinj më 12 shtator 2017: iPhone 8, iPhone 8 Plus dhe një model i rinovuar në fund të fundit i quajtur iPhone X.

2-Shërbimi i mesazheve të menjëhershme të Apple, iMessage, nuk u prezantua deri në 2011 në iOS 5.

TANI: Dhjetë vjet më vonë, iPhone X mund të shndërrojë shprehjet tuaja të fytyrës në emoji të kafshëve që flasin.

Sot, mund të komunikoni me miqtë tuaj duke përdorur stickers, emoji, Bitmojis, GIFs dhe më shumë - të gjitha brenda aplikacionit të Mesazheve të Apple.

3-Kompjuteri origjinal Macintosh goditi tregun për herë të parë më 24 janar 1984.Macintosh 128K u shit për 2,495 dollarë, dy ditë pasi u fut në botë në një komerciale Super Boël.

TANI: IMac i fundit i Apple, i cili lançoi në qershor, përmban "teknologjitë më të fundit grafike" dhe "ekranin më të ndritshëm dhe më të gjallë" 4K Retina. Ju mund ta bleni atë duke filluar nga $ 1,299 (ose $ 1,099 pa Retin Display 4K).

4-Studentët e doktoraturës Stanford Sergey Brin dhe Larry Page regjistruan Google.com si një domen më 15 shtator 1997. Dy fillimisht kishin planifikuar të thërrisnin faqen "BackRub".

TANI:Google tani është faqja më e vizituar dhe motori më popullor i kërkimit në botë. Alfabeti i kompanisë së tij mëmë ka një kapak të tregut aktual prej 600.72 miliardë dollarësh.

5-Netflix filloi si shërbim online që lejoi klientët të merrnin DVD me postë. Kompania filloi të fillojë shërbimin e saj streaming në kërkesë në vitin 2007.

TANI: Dhe tani 20 vjet pas nisjes së saj, këtë vit, për herë të parë, numri i abonentëve të Netflix tejkaloi numrin e abonentëve të TV kabllor në SHBA, percjell albeu.com.

6-Distrikti Marina i Dubait ishte ende nën një ndërtim të rëndë.
Projektuar nga HOK Kanada dhe i zhvilluar nga firma e pasurive të paluajtshme Emaar, burimi i bërë nga njeriu i Dubait rreth dy milje përgjatë Gjirit Persik.

TANI: Sot, marina është shtëpi për rrokaqiejt e tmerrshme, apartamente luksoze dhe vizitorë jashtëzakonisht të pasur.

7-Këtu është një foto e një impianti të ujitjes së ujit pranë një plazh në Abu Dhabi më 1980.

TANI: Pothuajse katër dekada më vonë, plazhi i qytetit është shndërruar në një vend mahnitës që është popullor në mesin e turistëve.

8-Autoriteti i Turizmit dhe Kulturës në Abu Dhabi synon të sjellë 8.5 milionë turistë në vit deri në vitin 2020, njoftoi kohët e fundit Skift. Kjo foto satelitore e Shangait, Kinë, është marrë më 23 prill 1984, shkruan albeu.com.

TANI: Të marra në vitin 2016, kjo foto satelitore e Shangait nxjerr në pah urbanizimin e shpejtë të qytetit gjatë tre dekadave të fundit.

9-Popullsia e Shangait u dyfishua nga 12 milionë në vitin 1982 në 24 milionë në 2016, duke e bërë atë një nga zonat më të mëdha metropolitane në botë, sipas NASA.

TANI: Dhe këtu është ajo që Pudong dukej si në vitin 2013. Pudong tani është shtëpia e kullës Shanghai Toëer, kulla e oriental Pearl TV dhe ndërtesa më e njohur e Shangait. /albeu.com/

Shtuar më 22/09/2017, ora 12:42
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori