Ford GT me 2,500 kuaj fuqi thyen rekord arrin 480 kilometra në orë
Kaloi rekordin e Ferrarit, tani edhe të Bugattit.

Kur mendoni për makinat e shpejta, sigurisht se iu shkon mendja te Ferrari, apo ndonjë model i Buggati, ka mundësi edhe te ndonjë makinë nga Koenigsegg, transmeton Telegrafi.

Mirëpo, duhet të bindeni se shpejtësi rekorde ka arritur makina nga Ford dhe jo ndonjë prej të rejave.

Ishte modeli i modifikuar Ford GT, që ka motor origjinal prej 5.4 litrave, mirëpo kuaj fuqi i janë rritur në masë të madhe.

Makina e këtij modeli prodhon 2,500 njësi, ndërsa pjesa e brendshme është ndryshuar që të lehtësohet së tepërmi.

Njëjti i ekspertëve që u angazhuan të këtë projekt, arritën shpejtësinë rekorde prej 480 kilometrave në orë, në pistën e një aeroporti të mbyllur. /albeu.com/
Shtuar më 27/03/2019, ora 17:04

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori