"Facebook Messenger" dhe "WhatsApp" zgjidhen si aplikacionet më të sigurta të mesazheve
Facebook” është zgjedhur si kompania më e sigurt në një raport që ka studiuar aplikacionet e mesazheve.

Studimi është bërë nga Amnesty International, përkatësisht nga një grup i një fushate për të drejtat e njeriut.

Megjithatë “Amnesty International” paralajmëron se “nuk do të ketë asnjë privatësi në të ardhmen”.

“Ne jemi tashmë në një kohë ku sasia e pabesueshme e të dhënave personale të njerëzve mund të gjendet në internet dhe kjo sasi e të dhënave private është rritur me shpejtësi të madhe”, thotë Joe Westby, një studiues i teknologjisë në këtë organizatë.

Apple doli e dyta në listë me aplikacionet e saj, “iMessage” ndërsa “FaceTime”. “Skype” dhe “Snapchat” morën vendin e tetë dhe të nëntë.

“Vetëm 10 vjet më parë askush nuk kishte një telefon të mençur, ndërsa tani 10 vjet më pas çdo gjë do të jetë në internet”, thotë Joe Westby.

“Prandaj, ne kemi nevojë për të vënë në mbrojtje privatësinë tonë, përndryshe nuk do të ketë asnjë privatësi të njerëzve në të ardhmen.”

Top aplikacionet më të sigurta, sipas studimit:

Facebook Messenger dhe WhatsApp

Apple

Telegram

Google

Line

Viber

Kakao

Skype

Snapchat

Blackberry

Tencent /albeu.com/

Shtuar më 21/10/2016, ora 23:50

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori