Facebook do të vë në qarkullim kriptovalutën e saj
Facebook dhe partnerët e saj po përgatiten të lëshojnë kriptovalutën qysh në janar të vitit të ardhshëm, raportoi Financial Times të premten, duke cituar tre burime të informuara.

prill, Facebook do të prezantojë kriptovalutën e vet digjitale.

Rregullatorët kanë reaguar me përmbajtje ndaj ambicieve të Facebook dhe partnerëve të tij sepse kanë frikë se kjo do të rrezikojë stabilitetin e sistemeve financiare dhe minon fuqinë e bankave qendrore për të krijuar para dhe për të menaxhuar kurset e këmbimit.

Shoqata nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese nga Reuters për të komentuar mbi raportin e gazetës së biznesit në Londër.

Rregullatori zviceran kujtoi vetëm një deklaratë në prill që konfirmonte se kishte marrë një kërkesë për të përdorur paundin në transaksionet e pagesave.
Shtuar më 28/11/2020, ora 14:36

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori