Ēipi qė gjithmonė e di se ku je
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Tė kesh njė chip i cili do dijė gjithmonė vendndodhjen tuaj, tė duket shumė interesante dhe arritje e madhe teknologjike, megjithatė ,sigurisht se nga ana tjetėr do tė ishte e tmerrshme. Sepse kjo do tė thotė tė jesh i kontrolluar , dhe nė njė farė mėnyre tė tė cenohet privatėsia, intimiteti.

Ēipat, RFID mund tė zbulojnė vendndodhje tuaj me njė saktėsi precise dhe ky zbulim bėhet falė teknologjisė sė zhvilluar e cila tashmė gjendet e instaluar nė smarphon.

Llogaritet se 82% e Amerikanėve kanė celularėt e tyre personal. Ndėrsa mbi 60% e tyre janė pėrdorues tė smartphones. Ky mirkoēip, i cili ėshtė krijuar posaēėrisht pėr smartphone, ėshtė nė gjendje tė diktojė vendndodhjen e njė personi me njė saktėsi precize, deri dhe milimetrike.

“Vlera e pėrdorimi tė tyre, do tė mund tė ishte e dobishme tė pėrdorej nė qendra tregtare”, thotė Scott Pomerantz, nėnpresident i kompanisė GPS Broadcom.“Broadcom sapo nxori nė treg njė mikroēip pėr smart phones, i cili premton tė tregojė me njė saktėsi tė shkėlqyer vendndodhjen e pėrdoruesit tė telefonit.

Sigurisht pse jo edhe me saktėsi milimetrike, horizontalisht dhe vertikalisht, brenda dhe jashtė… Teorikisht, mikroēipi i vogėl ka aftėsi diktimi dhe tregimi tė vendndodhjes deri nė atė pikė saqė mund tė tregojė akoma dhe katin e ndėrtesės ku ndodheni, falė aftėsisė sė mikroēipit i cili “pagėzon” tė dhėna tė presionit atmosferikė nė tė cilėat pėrzgjidhen nga censori qė gjendet i instaluar nė ēdo telefon Android.

Tregtarėt do tė dinė me saktėsi vendin dhe momentin kur kėmbėt tuaja do tė jenė nė pragun e derės sė dyqanit tė tyre, apo edhe kur ju jeni duke kėrkuar njė produkt tjetėr me ulje ēmimi, apo me ndonjė ofertė tė madhe nė momentin e duhur”, pohon MIT Technology Review .
Shtuar më 22/04/2012, ora 15:20
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Sekretati Amerikan i Shtetit, John Kerry, mberriti sot ne Shqiperi per nje vizite 4-oreshe

Sekretati Amerikan i Shtetit, John Kerry, mberriti sot ne Shqiperi per nje vizite 4-oreshe