Çipi që gjithmonë e di se ku je
Pëlqej
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Të kesh një chip i cili do dijë gjithmonë vendndodhjen tuaj, të duket shumë interesante dhe arritje e madhe teknologjike, megjithatë ,sigurisht se nga ana tjetër do të ishte e tmerrshme. Sepse kjo do të thotë të jesh i kontrolluar , dhe në një farë mënyre të të cenohet privatësia, intimiteti.

Çipat, RFID mund të zbulojnë vendndodhje tuaj me një saktësi precise dhe ky zbulim bëhet falë teknologjisë së zhvilluar e cila tashmë gjendet e instaluar në smarphon.

Llogaritet se 82% e Amerikanëve kanë celularët e tyre personal. Ndërsa mbi 60% e tyre janë përdorues të smartphones. Ky mirkoçip, i cili është krijuar posaçërisht për smartphone, është në gjendje të diktojë vendndodhjen e një personi me një saktësi precize, deri dhe milimetrike.

“Vlera e përdorimi të tyre, do të mund të ishte e dobishme të përdorej në qendra tregtare”, thotë Scott Pomerantz, nënpresident i kompanisë GPS Broadcom.“Broadcom sapo nxori në treg një mikroçip për smart phones, i cili premton të tregojë me një saktësi të shkëlqyer vendndodhjen e përdoruesit të telefonit.

Sigurisht pse jo edhe me saktësi milimetrike, horizontalisht dhe vertikalisht, brenda dhe jashtë… Teorikisht, mikroçipi i vogël ka aftësi diktimi dhe tregimi të vendndodhjes deri në atë pikë saqë mund të tregojë akoma dhe katin e ndërtesës ku ndodheni, falë aftësisë së mikroçipit i cili “pagëzon” të dhëna të presionit atmosferikë në të cilëat përzgjidhen nga censori që gjendet i instaluar në çdo telefon Android.

Tregtarët do të dinë me saktësi vendin dhe momentin kur këmbët tuaja do të jenë në pragun e derës së dyqanit të tyre, apo edhe kur ju jeni duke kërkuar një produkt tjetër me ulje çmimi, apo me ndonjë ofertë të madhe në momentin e duhur”, pohon MIT Technology Review .
Shtuar më 22/04/2012, ora 15:20
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Taulant dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian

Taulant dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian