Çfarë duhet bërë me celularin që bie në ujë?!
E keni menduar ndonjëherë se çfarë duhet të bëni për të shpëtuar celularin tuaj pasi të ketë rënë në ujë?

Ja sugjerimet e Portalit Albeu.com për një situatë të këtillë:

Pas nxjerrjes nga uji, gjëja e parë që duhet të bëni është të mbyllni celularin dhe të hiqni baterinë.

Pas heqjes së baterisë, duhet të siguroheni që t'a thani dhe t'i largoni lagështinë celularit.

Për t'a bërë këtë gjë, mënyra më e mirë është t'a fusni në një kavanoz të vogël me oriz. Mund t'ju duket qesharake, por orizi është mënyra më e mirë për të tërhequr lagështinë nga celulari.

Pasi të jeni siguruar që telefoni juaj është tharë plotësisht dhe nuk ka më lagështi, mos shpejtoni, prisni edhe disa ditë dhe më pas hapni celularin.

Çfarë nuk duhet të bëni

- Mos tentoni ta thani celularin me tharëse flokësh ose me mikrovalë

- Ajri i nxehtë dëmton pjesët elektronike /albeu.com/
Shtuar më 06/08/2014, ora 10:12
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori