BMW, gati tė nisė eksportimin e makinave tė prodhuara nė Kinė
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Firma gjermane e prodhimit tė makinave luksoze BMW ka bėrė tė ditur lajmin se sė shpejti do tė nisė eksportimin e makinave nga Kina pėr nė Lindjen e Mesme. Nė kėtė mėnyrė ajo do tė bėhet firma e parė e huaj e cila prodhon makina nė Kinė dhe qė i eksporton ato jashtė. Bėhet fjalė pėr eksportimin e modeleve tė serisė 5.

Lajmi u bėri i ditur nga Chistoph Stark, drejtoj ekzekutiv dhe presidenti i BMW nė Kinė. “Do tė gjejmė treg tė ri, ndoshta Lindja e Mesme ose duku tjetėr nė Azi”, ėshtė shprehur aui pėr televizion publik nė Kinė.

Nė njė kohė kur firmat e njohura tė prodhimit tė makinave Volgzvagen, Audi, ford, General Motors, Mercedez hde Hondai kanė nisur prodhimin e makinave nė Kinė nė bashkėpunim me partnerė lokal, asnjė prej tyre nuk ka nisur eksportimin e kėtyre makinave jashtė Kinės deri tani.

Makinat e prodhuara nė Kinė gjithmonė janė eksportuar nė tergje tė dorės sė dytė siē janė vendet si Rusia apo ish vendet e Bashkimit Sovjetik, Amerikės Latine dhe disa vendeve nė Lindjen e Mesme si Egjipti dhe Siria.

Vitin e fundit Kina ka eksportuar 544 900 makina. BMĖ ėshtė makina e dytė nė Kinė pas Audit e cila tradicionalist prodhon makinat luksoze qeveritare atje. /albeu.com/
Shtuar më 27/11/2011, ora 17:18
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Serish tensione ne Kuvendin e Kosoves, nderkohe qe deri tani jane arrestuar 3 deputete te Opozites: Fisnik Ismaili, Haxhi Shala dhe Ismail Kurteshi

Serish tensione ne Kuvendin e Kosoves, nderkohe qe deri tani jane arrestuar 3 deputete te Opozites: Fisnik Ismaili, Haxhi Shala dhe Ismail Kurteshi

albeu