BMW, gati të nisë eksportimin e makinave të prodhuara në Kinë
Pëlqej
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Firma gjermane e prodhimit të makinave luksoze BMW ka bërë të ditur lajmin se së shpejti do të nisë eksportimin e makinave nga Kina për në Lindjen e Mesme. Në këtë mënyrë ajo do të bëhet firma e parë e huaj e cila prodhon makina në Kinë dhe që i eksporton ato jashtë. Bëhet fjalë për eksportimin e modeleve të serisë 5.

Lajmi u bëri i ditur nga Chistoph Stark, drejtoj ekzekutiv dhe presidenti i BMW në Kinë. “Do të gjejmë treg të ri, ndoshta Lindja e Mesme ose duku tjetër në Azi”, është shprehur aui për televizion publik në Kinë.

Në një kohë kur firmat e njohura të prodhimit të makinave Volgzvagen, Audi, ford, General Motors, Mercedez hde Hondai kanë nisur prodhimin e makinave në Kinë në bashkëpunim me partnerë lokal, asnjë prej tyre nuk ka nisur eksportimin e këtyre makinave jashtë Kinës deri tani.

Makinat e prodhuara në Kinë gjithmonë janë eksportuar në tergje të dorës së dytë siç janë vendet si Rusia apo ish vendet e Bashkimit Sovjetik, Amerikës Latine dhe disa vendeve në Lindjen e Mesme si Egjipti dhe Siria.

Vitin e fundit Kina ka eksportuar 544 900 makina. BMË është makina e dytë në Kinë pas Audit e cila tradicionalist prodhon makinat luksoze qeveritare atje. /albeu.com/
Shtuar më 27/11/2011, ora 17:18
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Taulant dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian

Taulant dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian