Blackberry pritet të shitet për 4.7 miliard dollarë
Konsorciumi i drejtuar nga “Fairfax Financial” pritet të blejë për 4.7 miliardë dollarë kompaninë prodhuese të smartfoneve “Blackberry”. Blerja do t’i lejojë kompanisë të mos kuotohet më në bursë dhe të ristrukturohet, pas dështimit të prodhimeve të saj të fundit si: “Blackberry Z10, Blackberry Q10 dhe BlackberryQ5”.

“Fairfex Financial” që ka 10 % te aksioneve duhet të shpenzojë 9 dollarë për një aksion.Konsorciumi bleres do të kenë gjashte jave, për të analizuar gjendjen financiare te “Blackberry”-t dhe gjatë kësaj periudhe, kompania mund të marrë në konsiderate edhe oferta të tjera. /albeu.com/

Shtuar më 24/09/2013, ora 13:31

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori