Avioni i ri bën realitet ëndrrat e fluturimit
Ëndrra bëhet realitet me Boeing e ri me fibra karboni, 787 Dreamliner, shënon epokën e re në flurturimin ajror. Alumini ka qenë materiali standard i përdorur për ndërtimin e avionit për më shumë se një shekull madje edhe të famshmit vëllezërit Wright, fluturimin e parë në 1903 përdori për avionin pjesë metali.

Por “epoka e aluminit”, mund të jetë drejt fundit me shpërndarjen e avionit të parë me shkallë elektrike tregëtare duke përdorur 50 % metal përzier me plastikë dhe fibra karboni. Scott Francher, zëvendëspresidenti dhe administratori i programit 787 tha: “U desh një punë shumë e madhe dhe e vështirë për të marrë këtë produkt”. /albeu.com/
Shtuar më 26/09/2011, ora 19:13

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori