Asteroidi “1998 QE2” kalon sonte afër Tokës
Asteroidi1998">1998 QE2” me një diametër prej 2.7 kilometrash, do të qethë sonte Tokën në një distancë prej 5.8 milion kilometrash, ose ndryshe në një distancë 15 herë më të madhe se sa Hëna.

Kalimi i tij nuk paraqet asnjë rrezik për planetin tonë. Shkencëtarët dhe studiuesit e hapësirës thonë se “1998">1998 QE2” klasifikohet ndër asteroidët më të mëdhenj sillen periodikisht rreth Tokës dhe është parë edhe herë të tjera, megjithatë surpriza mbërriti vetëm dy ditë më parë. /albeu.com/

Shtuar më 31/05/2013, ora 18:35

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori