Apple prezanton iPhone 6 dhe iPhone 6 Plus (FOTO LAJM)

Ja si duket iPhone 6 dhe iPhone Plus
Apple ka prezantuar produket më të reja, iPhone 6 dhe iPhone Plus.

"Sot jam krenar të prezantoj avancimin më të madh që kemi arrit në Iphone. iPhone 6 dhe iPhone Plus janë Iphonat më të mirë që kemi bërë deri më sot", ka deklaruar CEO i Apple, Tim Cook.

Apple i bëri publik dy modelet e reja të iPhone, përkatësisht iPhone 6 dhe iPhone 6 Plus, dhe të dy modelet vijnë me ekranin e bazuar në Retina HD.

Gjithashtu Apple ka sjell edhe sistemin e ri operativ iOS 8.

iOS 8 do të punojë në iPhone 4s, 5, 5s, 5c, iPad 2 dhe ipad Mini. Duke filluar nga data 17 shtator do të mund të shkarkohet falas.

Para-porositë për iPhone 6 do të fillojnë me 12 Shtator.

Çmimet e iPhone 6
iPhone 6 fillon me çmimin prej $199 për kontratë 2 vjeçare
iPhone 6 Plus fillon me çmimin prej $299 për kontratë 2 vjeçare

Ngjyrat e iPhone 6
iPhone 6 dhe iPhone 6 Plus vijnë në tre ngjyra: Gri-metalizato (silver), ngjyrë floriri dhe gri e errët.

iPhone 6 dhe iPhone 6 Plus do të kenë edhe këllëfe me pesë ngjyra të ndryshme.

Shtetet ku mund të blihet iPhone 6
SHBA, Brittani e Madhe, Honk Kong, Francë, Kanada, Gjermani, Singapor, Australi, Japoni


Ja specifikat teknike të iPhone 6:
Ne perditesim te vazhdueshem...

- Te ky iPhone gjithçka ka ndryshuar: Retina HD display. A8 processor. Barometër i ri. Wireless i avncuar. Kamera iSight e përmirësuar. HD video. Dhe iOS 8.

- iPhone 6 ka ekran 4.7-inç ndërsa iPhone 6 Plus ekran 5.5-inç.

- iPhone 6 ka mbi 1 milion pixels.

- iPhone 6 është i hollë 6.9 mm ndërsa iPhone 6 Plus 7.1 mm.

- iPhone 6 dhe iPhone 6 Plus kanë çip A8 të dizenjuar nga Apple

- Çipi A8 chip ka fuqi procesimi 25% më të madhe dhe grafikë 50% më të shpejtë

- iPhone 6 Plus ka rezolucion 1920, 1080 me 401 pixel për inç. ka rezolucion full 1080p HD.

- iPhone 6 ka rezolucion 334, 750 me 326 pixels per inç. Ka gjithahtu 720p Retina HD .

iPhone 6 ka kamerë 8MP iSight camera, 1.5µ pixels dhe ƒ/2.2 aperture.

- iPhone 6 ka përmirësuar funksionin për njohjen e fytyrës (face detection)

- FaceTime HD camera ka sensorë të rinj dhe të pamje më të gjërë ƒ/2.2 duke thithur 80% më shumë dritë

- Me 802.11ac, iPhone 6 Wi-Fi mundëson 3 herë më shumë shpejtësi se iPhone 5s.


Apple Pay
Apple lançon edhe Apple Pay e cila do të funksionojë me tre rrjetet më të mëdha të pagesave në botë: American Express, MasterCard, dhe Visa.

Për momentin kjo mënyrë pagese do të funksionojë vetëm në SHBA.
Shtuar më 09/09/2014, ora 19:31
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori