Zjarr masiv pranë fshatit Cerje në Korçë (VIDEO)
Një zjarr masiv ka përfshirë prej dy ditësh pyllin pranë fshatit Cerje të bashkisë Pustec. Flakët kanë djegur një sipërfaqe me dushk dhe kullota duke i shkrumbuar orë pas ore.


Terreni mjaft i thyer dhe era e fortë që favorizon përhapjen e flakëve e bëjnë mjaft të vështirë ndërhyrjen mbi këtë vatër zjarri dhe neutralizimin e saj.

Krahas banorëve të zonës që po bëjnë përpjekje me vegla dore dhe forca të policisë kufitare kanë shkuar në ndihmë të tyre për të shuar zjarrin e rënë në pyllin pranë fshatit Cerje.

Autoritetet lokale kanë kërkuar edhe ndihmën e Emergjencave civile në njerëz e mjete duke e parë si të pamundur shuarjen e zjarrit masiv.

Mendohet se përhapja e flakëve ka ardhur nga Greqia ku u shfaq më parë vatra e zjarrit. Ndërsa pala greke ka arritur të verë nën kontroll zjarrin duke ndërhyrë edhe me mjete nga ajri, nga pjesa shqiptare e kufirit pranë Cerjes zjarri vazhdon prej gati dy ditësh intesivisht.

Deri tani raportohen 40 ha te djegura ndërsa mjete zjarrfikëse nga bashkia e Devollit kanë ndërhyrë për të shuar zjarrin.
Shtuar më 27/08/2019, ora 19:07

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori