Zhvillimet politike të ditës (FOTO-LAJM)

Grupi parlamentar i Partisë Demokratike pas mbledhjes së zhvilluar pasdite kërkoi nga kryetari i ri i Parlamentit Ilir Meta që t'i japë kohën e mjaftueshme opozitës së djathtë për t'u njohur me programin qeverisës dhe më pas për ta diskutuar atë në Kuvendin e Shqipërisë.

Në të kundërt, kryetari i kësaj force politike Lulzim Basha paralajmëroi se do të merren të gjitha masat në mbrojtje të atyre, që Basha i cilësoi si virtyte thelbësore të opozitës, transparenca dhe llogaridhënia.

"Që në fillim të punimeve të kësaj legjislature opozita po përballet me një mendësi të vjetër, me një kulturë të vjetër komunikimi dhe tentativë për të shkelur parimet e sapopremtuara nga ana e kryetarit te Parlamentit Ilir Meta, për transparencë dhe për gjithëpërfshirje. Kjo maxhorancë që është sot, kur ishte në opozitë ka kërkuar deri në 10 ditë për çështje shumë më të thjeshta, ndërsa tani i mohon qytetarëve shqiptarë të drejtën për të dëgjuar një debat, një rrahje mendimesh mbi programin e qeverisë", tha Basha.
E martja mund të cilësohet si një ditë me zhvillime të shumta politike. Mëngjesin e sotëm kryeministri i ri Edi Rama zhvilloi një takim me Presidentin Bujar Nishani prej të cilit mori edhe bekimin për krijimin e qeverisë së re. Në takimin e zhvilluar në Presidencë, Nishani i uroi zotit Rama punë të mbarë në detyrën e tij të re ndërsa dy bashkëbiseduesit ndanë pikëpamje të njëjta për vijimësinë e bashkëpunimit institucional.

Pasi futi në "xhep", dekretin e Presidentit, Rama niset drejtë Kuvendit ku në orën 11:00 nisi seanca e dytë plenare pas asaj të një dite më parë.

Nën drejtimin e deputetit më të vjetër Namik Dokle, gjatë seancës të gjithë deputetët kanë bërë betimin. Në këtë seancë është zgjedhur edhe kryetari i Kuvendit Ilir Meta i cili arriti të marrë 91 vota.

Në seancë morën pjesë edhe deputetët e djathtë me në krye ish-kryeministrin Berisha i cili këtë 4-vjeçar do të duhet të ulet përkrahë tyre në parlament.

Pas përfundimit të seancës plenare, deputetët e Partisë Demokratike do të largohen drejtë selisë së PD-së për të zhvilluar mbledhjen e grupit parlamentar e cila do të udhëhiqet nga kreu i kësaj partie Lulzim Basha. Në përfundim të saj në një deklaratë për mediat, Basha do të akuzojë mazhorancën e re se nuk po tregohet transparente ndaj qytetarëve dhe opozitës duke shtuar se kjo e fundit po përballet me një mendësi të vjetër komunikimi.

Tetë votat që Meta mori nga e djathta në votimin në Parlament detyrojnë PDIU dhe PR të njoftojnë përmes deklaratave për media, se përfaqësuesit e ketyre forcave politike kanë votuar kundër kandidaturës së Ilir Metës për kryetar të Kuvendit, duke lënë kështu të nënkuptuar se votat kanë rrjedhur nga PD.

Nuk përfundon me kaq, Partia Socialiste mbledh grupin e saj parlamentar në orën 18:00 ku pritet të vendoset për kryetarët dhe anëtarët që do të përbëjnë komisionet kuvendore. /albeu.com/Shtuar më 10/09/2013, ora 18:07
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori