Zhvillimet e politike në vend, reagon PE: Aksionet opozitare rrezikojnë zhvillimin e reformave
Kryetarja e Delegacionit të PE në Komisionin Parlamentarë të Stabizlizim-Asocimit BE-Shqipëri, Monica Macovei ka reaguar pas zhvillimeve më të fundit politike në vend, shkruan Albeu.com
Në reagimin e saj, Macovei vlerëson punën e bërë deri më tani, duke shtuar faktin se qeveria e tanishme është në rrugën e duhur në transformimi e sistemit të drejtësis, ndërsa thekson se aksioni opozitar "rrënonë ritmin e reformave dhe po dërgojnë mesazhin e gabuar te partnerët evropianë".

Sipas Macovei dhuna nga ana e opozitës dhe gjuha e dhunës nga liderët politikë, është e papranueshme për demokracinë,- “mbi të gjitha kur Shqipëria aspiron integrimin në Bashkimin Evropian”, thekson ajo.

"Në cilësinë e Kryetarit të Delegacionit të PE në Komisionin Parlamentar të Stabilizim Asociimit BE-Shqipëri, unë besoj fuqishëm se Shqipëria po përparon drejt pranimit në BE dhe zbatimin e axhendës së reformave të BE.

Unë besoj se qeveria e tanishme është në rrugën e duhur në transformimin e sistemit të drejtësisë në vend. Reforma e drejtësisë ka prodhuar rezultate të prekshme në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.

Për fat të keq, veprimet më të fundit të opozitës rrezikojnë të rrënojnë ritmin e reformave të tilla dhe po dërgojnë mesazhin e gabuar te partnerët evropianë. Episodet e dhunshme në të cilat opozita ka sulmuar institucionet publike, si dhe gjuha që nxit dhunën e përdorur nga udhëheqësit e opozitës janë të papranueshme për çdo demokraci evropiane. Kjo është edhe më e rastësishme duke pasur parasysh statusin e vendit kandidat të Shqipërisë dhe vendimin e ardhshëm për të hapur apo jo negociatat e pranimit.

Parlamenti shqiptar duhet të jetë platforma e vetme për diskutim politik. Deputetët e opozitës kanë tradhtuar votuesit e tyre duke hequr dorë nga mandatet e tyre dhe kanë provuar se opozita nuk po punon drejt afrimit të Shqipërisë me BE.

Pas zgjedhjeve të përgjithshme të vitit 2017 dhe raporteve të OSBE / ODHIR, si dhe vëzhguesve të tjerë nga vendet anëtare të BE-së, ne konsiderojmë që Parlamenti dhe qeveria shqiptare të jenë plotësisht legjitime ", thuhet në reagim. /albeu.com/
Shtuar më 05/03/2019, ora 17:36

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori