Zbuluan terapinë kundër kancerit, ky është çmimi për dy mjekët
Studiuesit James P. Allison dhe Tasuku Honjo, kanë bërë një zbulim të madh në mjekësi kundër, Kancerit.

Sipas tyre zbulimi përdor aftësinë e sistemit imunitar për të sulmuar qelizat e kancerit duke zhbllokuar qelizat imune.

Dy studiuesit për punë e tyre janë vlerësuar shumë, dhe së fundmi kanë fituar edhe çmimin prestigjoz, "Nobel" në Mjekësi, për “zbulimin e terapisë së kancerit duke penguar rregullimin negativ të imunitetit”.

Shuma që fituesi i secilit çmim në vitin 2018 do të marrë është 9 milionë krona suedeze (873,000 euro). /albeu.com/
Shtuar më 01/10/2018, ora 12:33
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori