Zbardhet biseda Moisiu-Papulias
Albeu.com
Shtypi grek zbardh bisedën mes dy presidentëve. Papulias kërkoi largimin e demonstruesve. Papulias: Takimin ta bëjmë në Gjirokastër. Moisiu: Jo, hajde në Sarandë.“Nuk mund të zhvillojmë takim nën këtë trysni”. Deri në fund Presidenti Papulias ndërmori përpjekje për të mos e ndërprerë vizitën dhe turin e tij në Shqipëri dhe arriti në pikën që ta vendosë përpara një dileme homologun e tij shqiptar, por pa arritur përfundimisht në një përfundim pozitiv Zoti Papulias, - siç e shpjegoi në “kafenë e mëngjesit” dje dhe që e bën të ditur për “Ta Nea” një bashkëpunëtor i tij i afërt, - duke pasur parasysh se në këtë fazë zhvillohen bashkëpunime të ndryshme ballkanike dhe duke dashur të mbajë një nivel shumë të mirë të marrëdhënieve shqiptaro-greke, e mori vetë në telefon presidentin shqiptar.
“A mund t’i largoni demonstruesit nga hoteli, sepse nuk mund të bëjmë një takim nën atë klimë dhe atë presion”,- i tha duke iu referuar çamëve të cilët ishin mbledhur dhe shfaqnin çështje inekzistente në kurriz të
Greqisë. “Nuk mund t’i shtyj, nuk mundemi t’i largojmë. Do të konsiderohej si një veprim shumë negativ dhe i keq”,- u përgjigj z. Alfred Moisiu. “Ju propozoj që ta zhvillojmë takimin tonë në Gjirokastër”,- vazhdoi zoti Papulias, i cili më parë ishte marrë vesh me qeverinë duke u përpjekur ta shpëtojë nga dështimi këtë takim. “Nuk mund të bëhet. Është përcaktuar si vend Saranda”,- këmbëngulte Moisiu. “Por ekzistojnë kaq qytete, nëse vërtet duam ta zhvillojmë takimin pa presionin e manifestuesve”,- e mbylli bisedën z Papulias, i cili nuk deshi të vazhdonte më tej duke kuptuar se tashmë e zoti Moisiu do të hynte ndoshta në diskutime për “çështje inekzistente” me të, duke shtruar edhe çështjen inekzistente te Çamërisë.
Gjatë diskutimit të djeshëm në Presidence, z. Papulias pasi theksoi se nuk ka asnjë përgjegjësi të qeverisë
greke, qoftë në kuadër të përgatitjes së vizitës, qoftë në kuadër të informimit për sa mund të ndodhnin
gjatë vizitës, u shpjegoi bashkëpunëtorëve të tij se qëllimi i Greqisë, pavarësisht provokimeve, është të
mbajë marrëdhënie të shkëlqyera në Ballkan. Ndërkaq, Kryepeshkopi Kristodhulos, e konsideroi
“dinjitoze për Greqinë qëndrimin e Presidentit që i kënaqi të gjithë grekët”. Ndërsa ish- ministri i PASOK,
Janos Papantoniu, nënvizoi se “çdo veprim i Presidentit Papulias, karakterizohet nga interesi kombëtar, të cilit edhe i shërben në mënyrë të shkëlqyer”.
Shekulli
Shtuar më 05/11/2005, ora 18:03
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori