Zbardhen të dhënat, Gjebrea dhe Tahiri erdhën nga Greqia me makinën e Habilajve
Pëlqej
Ish-zv.ministrja e Brendshme, Elona Gjebrea, ka qenë në vitin 2014 në Greqi me ish-ministrin Tahiri dhe është kthyer prej andej me mjetin tip “Audi”, që ishministri ua kishte shitur kushërinjve të tij të largët, Habilajve.

Është pikërisht ky itinerar që ka përfshirë edhe emrin e ishzv.ministres në dosjen e Habilajve te Krimet e Rënda.

Elona Gjebrea, aktualisht deputete e PS-së, ka qenë në Prokurorinë e Krimeve të Rënda më datën 17 nëntor të këtij viti, për të dhënë shpjegime në lidhje me këtë udhëtim.

Nga ana tjetër, ish-zv.ministrja e ka mohuar një fakt të tillë përmes një deklarate ditën e djeshme në media.

Sipas të dhënave që disponon gazeta “Panorama”, Tahiri dhe Gjebrea kanë dalë më 8 gusht të vitit 2014 nga Porti i Sarandës në drejtim të Greqisë.

As ish-ministri dhe as ish-vartësja e tij nuk kanë pasur me vete ndonjë automjet dhe kanë udhëtuar me tragetin e linjës.

Po kështu, më datë 14 gusht, vëllai i Moisi Habilajt, Artan Habilaj, ka dalë nga pika kufitare e Qafë-Botës në Sarandë në drejtim të Greqisë.

Ai ka qenë duke udhëtuar me mjetin tip “Audi” që Saimir Tahiri ua kishte shitur Habilajve me akt noterial.

Dy ditë më pas, më datë 16 gusht 2014, ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri dhe Elona Gjebrea kthehen në Shqipëri përmes pikës kufitare të Qafë-Botës me automjetin tip “Audi” të Artan Habilajt, ndërsa ky i fundit rezulton se është kthyer në Shqipëri në po të njëjtën datë pa automjet dhe me tragetin e linjës.

Pikërisht për këtë itinerar të dyshimtë, ish-zv.ministrja e Brendshme është pyetur në Prokurori për të dhënë detaje për udhëtimin, edhe pse ajo e mohon një gjë të tillë. /Panorama/

Shtuar më 24/11/2017, ora 13:58
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori