Ylli Rakipi Rrëfen: Si publikova një "Fake News" në 2002 për të mbrojtur Ramën (VIDEO)
Një betejë e ashpër ka nisur mes kryeministrit Edi Rama dhe gazetarit Ylli Rakipi.

Mbrëmjen e sotme moderatori i “Të Paekspozuarit” duke marrë shkas nga “sulmi” që kreu i qeverisë i bëri pak orë më parë në rubrikën “Përgjigjja ime” i ka kthyer një përgjigje në rrjetet sociale.

Në mënyrë ironike, Rakipi e quan kryeministrin “Edi diarreja” dhe i kujton atij momente gjatë kohës që drejtonte Bashkinë e Tiranës.

Kryeministri Edi Rama pas një sulmi të pak ditëve më parë, ku e quajti Ylli Kadriu, e ka sulmuar sërish gjatë fjalës së djeshme në Kuvend.

Teksa ironizonte Petrit Vasilin, Rama sulmoi gazetarin Rakipi me fjalët: Kjo qasje e cila është e përhapur ndër Kadrinjtë e ekspozuar të opozitës dhe ndër ata të paekspozuarit të opozitës mediatike është një kadriotizëm, me Yllin në balle dhe me Andin ndër shalë.

Por Kryeministri nuk është ndalur me kaq, pasi dhe në një video në Facebook, në rubrikën Përgjigja ime, e sulmoi sërish duke i përmendur dhe një kontratë që gazetari ka pasur me OSHEE-në, dhe sipas Ramës kjo është prapaskena e akuzave ndaj tij.

“Habitem pse më sulmojnë kaq shumë Të Paekspozuarit (emision i gazetarit Ylli Rakipi në News24).

Mbase ka ardhur koha të ekspozoj një fakt që kushedi ka lidhje për Ylli Kadriun, ndryshe Ylli Rakipi që i ofroi OSHEE ndryshe e quajtur CEZ një garazh në pallatin plot 10 kate ndërtuar prej tij ku kryepritja për abonentin me një tualet për të gjithë stafin dhe abonentin bashkë dhe pa gjenerator në raste errësire.

Nuk e di po mendojeni në bazë të një kontrate absurde Ylli Kadriu ka marrë deri vonë në emër të pronarit Ylli Rakipi 2 milionë e 561 mijë euro qera. Po po, nuk e dëgjuat gabim plus 39 mijë euro garanci.

Këtë kontratë të paekspozuar ia prishi organizata kriminale e Rilindjes, e cila ka 1001 të këqija por të zezën që paratë e taksave dhe të mirat publike t’i ndajë me Ylli Kadriun, apo me shumë yje të tjerë të medias e politikës, që kanë rrezatuar me thënë të drejtën për shumë vite duke marrë nga pushteti i radhës energji financiar me hir a me pahir fatkeqësisht kjo organizatë kriminale nuk e ka.

Organizata jonë e Rilindjes ka dhe arrogancën që nuk i ha qoshja kurrë dhe hiç fare as për jashtënxjerrjet e ekspozuara e as për gjobat e paekspozuara të Ylli Kadriut, të Qimi.net Kadriut, të Artur Kadriut dhe të tërë kadrijve në politikë që i paguajnë këto materie të biodegraduara në formë ylli.”, tha Rama .

Pak orë më vonë të transmetimit të kësaj video ka ardhur një reagim i gjatë nga Ylli Rakipi, i cili sulmon Ramën dhe e quan Edi Diarreja.

Shkrimi i plotë

Mirëmbrëma Edi Diarreja!

Isha duke dalë jashtë Tiranës, këtë fundjavë, por ti më ktheve.

Më ktheve, sepse je marrë veçanërisht me mua sot.

Në fakt, ke kohë që merresh. Ke kohë që përpiqesh si e si ta mbyllësh emisionin, “Të Paekspozuarit”.

Në të vërtetë, ti e ke mbyllur 95% të medias shqiptare, sepse e ke blerë atë, siç ble votat, siç ble kriminelët, siç kthen vëllaun nga Amerika, për të punuar në Tiranë, siç u shpërndan paratë e shqiptarëve kompanive offshore.

Edush diarreja, emisionin “Të Paekspozuarit”, nuk e mbyll dot. Ky emision, do të mbyllet, atë ditë që unë nuk do të jem më në këtë botë. Deri atëherë, duhet të presësh dhe do të takohemi shpesh.

Ka kohë që njihemi, Edi diarreja. Njihemi nga shumë vitë më parë, kur ti ishe kryetari i Bashkisë së Tiranës. Të kujtohet besoj. Përpiqu të futesh pak në atmosferën e asaj kohë. Ja përshembull, kujtohu, ditën kur hape liqenin artificial dhe mbyte Tiranën.

Në fakt, nuk e mbyte ti Edush, me duart e tua, por budallenjtë që ti kishte në punë në Bashki. Ata hapën portën e Liqenit Artificial dhe Tirana u mbyt.

Kujtohu! Ti ishe në një vend të largët, Ed diarreja. Më more në telefon. Të kujtohet besoj, po qaje Ed diarreja. Aman, – më the, të lutem! Ishe gati të më puthje këtu në qoshe, po të ishe afër. Më ndihmo, – më the! Bëj një gjë në gazetë, se vetëm ti mund të më ndihmosh. Më shpëto! Aman, të lutem!

Por, ctë bëj- thashë, se përmbytjen e kemi nëpër këmbë.

Po ja, – thuaj se portën e hapi një i çmendur, djali i Bales.

Dhe unë e bëra. Bëra gjënë më aprofesionale dhe më të ndyrë në jetën time, sepse mu dhimbe. Kur qan ti, sikur qan një qen që është duke ngordhur.

Hapa gazetën me titullin e madh: “Djali i Bales, mbyt Tiranën”. Njerëzit u tronditën, por edhe u qetësuan. Fjala mori dhenë, që Tiranën e kishte mbytur një i çmendur. E mori edhe shtypi francez, besoj të kujtohet. Me siguri, edhe atje ke marrë në qafë një redaktor të mjerë.

“Një i çmendur mbyt Tiranën”, shkruajti shtypi francez.

Dhe ti, i çmenduri i vërtetë, shpëtove. Shpëtove, por a do të shpëtosh dot tani që ke mbytur të gjithë vendin?

Kjo ngjarje, do të më mbetet në mendje gjithmonë. Sa herë përballem në rrugë me djemtë e Bales, ul kokën dhe iki i turpëruar. Sot, ti ke mbledhur rreth vetes, dhjetë vetë dhe po ndan të gjithë Shqipërinë. Ndaje Edush, por ku do të futesh neser?

Thonë që ti Edush diarreja, pi drogë. Unë nuk e di, por ti nuk ke nevojë të pish drogë, sepse ti je i çmendur.

Unë e di hallin tënd.

Ajo çka ke bërë ti, me këtë vend për 5 vjet, tani të është kthyer në makth.

Ti jeton në një gjendje halucinante.

Edush diarreja, ti duhet të përgjigjesh për milionat apo miliardat. Ato tani janë bërë shumë. Ti nuk i fsheh dot m, miliardat, duke nxjerrë nga arkivat e tua të pluhurosura, një kontratë që unë kam bërë dhjetë vjet më parë, me një ndërmarrje private të huaj, me emrin CEZ.

Po, diarre, une a kam bërë këtë kontratë, nuk kam pse ta fsheh dhe ajo është publike. Kam një pronë sipas të gjitha ligjeve. Unë kam patur një mardhënie kontraktuale 10 vjecare, më një kompani private. Kjo kontratë ka mbaruar përpara një viti, në një objekt, lejen e të cilit e ke dhënë ti vite më parë.

Unë nuk kam çfarë të fsheh, Ed diarreja. Ti, nuk fshihesh dot më.

Vetëm një gjë nuk arrij të kuptoj, se si ti ke mundur të zbulosh, që sipërfaqja që unë zotëroj, kishte vetëm një banjë. Sepse, me sa di dhe kam dëgjuar nga miqtë e tu të afërt, ti e ke shume problem të shkosh në banjë.

Në Paris përshmebull, tregojnë që ti ndynje në mes të dhomës.

Atëherë nuk ishte kryeministër, por i çmendur si sot, ishe.

Kur shokët nuk të gjenin dot, se nuk i hapje derën, ata afroheshin, mbanin erë dhe kuptonin që ti Edush, ishe brenda.

Edush diarreja, po ta përsëris edhe njëherë, emisionin “Të Paekspozuarit”, nuk e mbyll dot ti, sado media të blesh dhe sado para të kesh…

Në fund po të kujtoj një postulatë biblik që thotë, “Nesër, me atë gjykim, që ke gjykuar, do të të gjykojnë”.

Natën e mirë, Edush!

Çfarë ndodhi në vitin 2002

Zylyftar Bregu

TIRANE

Pas më shumë se 16 orë pyetjesh, nga dhjetë të shoqëruar, mes të cilëve edhe nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Blendi Gonxhe, grupi i hetimit ka nënshkruar arrestimin për katër prej tyre.

Mbrëmë rreth orës 19 prokurori i Antiterrorit në Prokurorinë e Përgjithshme, Zamir Shtylla, ka urdhëruar për prangosjen e Fisnik Vathit, me profesionin inxhinier, Sotiraq Selenicës, edhe ky me të njëjtin profesion, të dy përfaqësues të firmës ndërtuese "Triss", si dhe të drejtorit të Ndërmarrjes së Gjelbërimit, Afrim Qëndro, dhe rojes së digës, Ilir Lulja (Çuni i Bales).

Operacioni
Ministria e Rendit e sigurisht dhe gjithë Drejtoria e Policisë së Tiranës është ngritur në gatishmëri që mesnatën e së premtes me urdhër të Ministrit të Rendit Publik, Luan Rama.

Ndërsa me urdhër të kryeministrit kanë nisur hetimet e menjëherë është ngritur grupi që ka "identifikuar" edhe mëkatarët e parë të katastrofës së kryeqytetit. Disa orë pas mesnatës, në të njëjtën kohë grupet e gatshme të komisariateve edhe ato të Drejtorisë kanë "rrëmbyer" nga krevatët ku flinin (disa ishin edhe në terren, pranë liqenit) dhjetë persona, që kryesoheshin nga nënkryetari i bashkisë, Blendi Gonxhe, drejtori i Mirëmbajtjes në bashki, Artan Agolli, drejtori i Ndërmarrjes së Gjelbërimit, Afrim Qëndro, si dhe disa përfaqësues të firmës që kishte kryer punimet për ndërtimin e digës në liqenin artificial.

Ndërsa Çuni i Bales (Ilir Lulja) është ndaluar që në mbrëmjen e së premtes nga grupet e gatshme të komisariatit numër 2.

Krerët e këtij komisariati pohuan menjëherë pas ndalimit të tij se "nuk kishte lidhje me digën e liqenit, ai është ndaluar se është kapur në gjendje të dehur".

Menjëherë kanë nisur marrja në pyetje e të ndaluarëve, për të sqaruar shkaqet dhe rrethanat e katastrofës "artificiale" që përmbyti një pjesë të mirë të kryeqytetit.

Por afro 24 orë pas shpërthimit të digës "prangat" janë kyçur në duart e katër personave. "Deri në këto momente prokurorët kanë përcaktuar përgjegjësinë e projektuesit të portës së digës, inxhinier Fisnik Vathi, si dhe inxhinierit të firmës së zbatimit të këtij projekti, inxhinier Sotiraq Selenica.

Rrethanat e mosfunskionimit normal të hapjes dhe mbylljes së portës, krijuan bindjen te grupi i hetimit se porta ka pasur probleme në projektimin dhe montimin e saj", shkruhet në deklaratën për shtyp të zëdhënëses së Prokurorisë së Përgjithshme, Eva Londa.

Më tej në të shtohet se "janë konstatuar shkelje të rregullores në shfrytëzimin e portave të shkarkimit të liqenit e, për pasojë, për veprime në kundërshtim me përmbushjen e rregullt të detyrës është arrestuar Afrim Qëndro, si dhe Ilir Lulja (Çuni i Bales)".

Dëshmia
Secili nga të shoqëruarit (ca më tepër të arrestuarit) gjatë dëshmive të tyre janë përpjekur që ta "largojnë përgjegjësinë (akuzën) nga vetja.

Por dëshmia e Çunit të Bales (Ilir Lulja), i cilësuar si shkaktar i katastrofës, që njëkohësisht është edhe dëshmitar i gjithë ngjarjes, ka qenë me shumë interes për grupin e hetimit. "Gazeta" ka mundur të sigurojë pjesë të dëshmisë së tij.

Duke përsëritur faktin se "nuk kisha vënë alkool në gojë atë ditë", Lulja ka sqaruar se paradite digën e liqenit artificial e kanë vizituar një grup prej katër vetash, njëri prej të cilëve ishte inxhinier.

"Grupi erdhi me urdhër të nënkryetarit të bashkisë së Tiranës, Blendi Gonxhe (që, për hir të së vërtetës, duhet thënë se përkohësisht ka pasur atributet e kryetarit të bashkisë, pasi Rama ishte për vizitë në Pekin). Ata i kanë thënë rojes (Çunit të Bales), se do të bëjnë një provë për portën e shkarkimit. "Madje e hapën atë rreth 50 centimetra", ka thënë Lulja, i cili ka sqaruar se nuk ka ndërhyrë fare gjatë veprimeve që ka bërë grupi i inspektimit.

Por nga pasditja roja ka parë se porta nuk po mbyllej më. "Shkova dhe, i nxehur, u bërtita. Ç'bëtë kështu, se përmbytët Tiranën", ka thënë Iliri, duke u sqaruar prokurorëve se "është një njohës i mirë i liqenit dhe i problemeve të tij".

Sipas tij, e gjitha kjo maskaradë arrestimesh është bërë për të "shpëtuar kokën e Blendi Gonxhes", që është shumë e vështirë për t'u ruajtur përballë katastrofës që përfshiu kryeqytetin.

TE ARRESTUARIT

- FISNIK VATHI, inxhinier përgjegjës për projektimin e digës, përfaqë sues i firmës ndërtuese "Triss"
- SOTIRAQ SELENICA, inxhinier i zba timit të projektit për ndërtimin e digës, përfaqësues i firmës "Triss"
- AFRIM QENDRO, drejtor i Ndërmarrjes numër 1 në Bashkinë e Tiranës, për gjelbërimin
- ILIR LULJA roja e digës, punonjës i bashkisë që, ndryshe, njihet edhe si "Djali i Bales"
Shtuar më 24/11/2018, ora 09:50

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori