William Walker viziton Recakun
Albeu.com
Ata që nuk përjetuan masakrën e Recakut por mbetën jetimë sot, nderojnë atë që dha në rang ndërkombëtar lajmin për të. Ish-ambasadori i OSBE-së, William Walker është kthyer në Recak, ku është mirëpritur nga banorët, të cilët kanë zhvilluar aktivitete të ndryshme.
“Shpesh herë kam theksuar se 11 vite më parë kam parë në këtë fshat burra e gra të vrarë. Unë e kam të pamundur që të mendoj që një nga 3 djemtë e mi të vdesë, ndërkohë që këtu janë vrarë 40 vetë”, ka deklaruar Walker. Në masakrën e Recakut në vitin 99-ën u masakruan 40 persona, banorë të fshatit dhe luftëtarë të UCK-së.
Shtuar më 31/05/2010, ora 21:26
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori