Izraelitët zbërthejnë telefonin e Vis Martinajt: Hajdeni me armë
Prova të reja kanë dalë në skenë për vrasjen në bllok, ku mbeti i vrarë një person dhe u plagosën dy të tjerë.

Pak ditë më parë u shpall në kërkim një tjetër mik i Ervin Matës grupit që dyshohet se kanë qëlluar mbi viktimën Fabian Gaxha.

Së fundmi burime nga Prokuroria bëjnë me dije se kanë zbardhur prova të reja që rëndojnë mbi Ervis Martinaj, i cili mbeti i plagosur dhe është nën masën e arrestit.

Sipas Prokuroris zbardhaj e bisedave të "Whatsapp" kanë zbrdhur se kur Martinaj është paraqitur në lokalin Monopol iu ka kërkuar miqve të afroheshin dhe të paraqiten aty të pajisur me armë.

Pra, sipas prokurorisë nuk ka qenë takim i rastësishëm siç ka thënë Martinaj në dëshminë e tij dhe sherri nuk ka pasur si shkak ngacmimet e këngëtares Elvana Gjata por konflikte të mëparshme. Kjo është një provë e re por ekspertiza e telefonit mund të nxjerrë të tjera detaje.

“Por zhvillimi tjetër nga hetimet për vrasjen në Bllok të shokut të Vis Martinaj është fakti se Prokuroria shqiptare ka kërkuar ndihmë juridike nga shteti i Izraelit. Telefoni i Martinaj është dërguar për t’u ekspertuar nga ekspertë izraelitë. Dy ditë më parë ka ardhur përgjigje nga Izraeli dhe ekspertët izraelitë kanë arritur të zbërthejnë telefonin dhe të nxjerrin të dhëna që mund të konsiderohen si ‘minierë ari’. Por këto të dhëna nuk nxirren ende për shkak të hetimit. Ekspertiza e ardhur nga Izraeli do paraqitet në gjykatë. Prokuroria do këmbëngul që Martinaj të mbetet në burg pasi sipas saj ka prova të forta”, shkruan BW.

Aktualisht për ngjarjen janë të shpallur në kërkim disa persona. Bëhet fjalë për Ervin Matën, i dashuri i këngëtares Elvana Gjata, Fabio Alushi dhe truproja i këngëtares, Meviol Billo. /albeu.com/
Shtuar më 03/11/2018, ora 12:26

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori