Vranë avokatin e njohur grek, e shkuara problematike e shënjestrës së atentatit në Vlorë
Një i vdekur dhë një i plagosur nga atentati që ndodhi pak pas mesnatës në Vlorë. Viktima është Raqi Mëhillaj, ndërsa i plagosur mbeti Eno Mato i njohurGreqi edhe si Alëksandër Mata.

Ky dyshohet se ishte edhe shënjestra.

Ai është emër i njohurGreqi pasi akuzohet se bashkë me Brahim Brahimajn vranë avokatin grek Mihalis Zafiropulos për llogari të një biznesmeni grek.

Brahimaj u arrestua dhe vuan dënimin në Koridalo duke qene i akuzuar se ishte një nder personat që theri Arbër Bakon me thika kurse Mata u largua për në Shëipëri.

Para largimit Mata kreu një grabitje ne Greqi duke lënë edhe një letër ku shkruhej: Grabites jam pot jo vrasës.

“Sa i përket çështjes së z.Zafeiropoulos, jemi të dy viktima. Unë di të mbaj përgjegjësinë time. Nëse do ta dija si do të shkonin punët, nuk do të bëhej kështu siç u bë. Po, unë vjedh, por nuk jam vrasës”- thuhet në letër, ndërsa në fund ishte shënimi “Maradona – këmbëshpejti”.

31-vjeçari shqiptar është rritur në qytetin Arkadia në Greqi dhe ka luajtur futboll me ekipin e atij qyteti. Shokët e tij e thërrisnin “Maradona shqiptar” për shkak të aftësive të tij në futboll.

Kujtojmë se vrasja e avokatit grek ndodhi mbrëmjen e 12 tetorit të vitit të kaluar në Athinë.

Shqiptari Mikel (Brahim) Brahimaj është arrestuar si personi që qëlloi për vdekje avokatin dhe ka pranuar krimin, ndërsa Aleksandër Mata u arratis drejt Shqipërisë pas ngjarjes.

Mendohet se ai është rikthyer sërish në Greqi, ku ka kryer edhe grabitjen e argjendarisë. Aleksandër Mata është arrestuar dhe në të kaluarën për vjedhje.
Shtuar më 27/05/2019, ora 08:28
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori