E FUNDIT/ Milani shpëton në fund mes dramës (VIDEO)
Vodhi 300 ton flori nga Shqipëri? Enigma e arit të Enver Hoxhës
Jeta dhe pushteti i Enver Hoxhës është një "mister" i gjallë për popullin shqiptar.

Pavarësisht 45 viteve pushtet mbi shqiptarët, mbi historinë e jetës, veprave dhe krimeve dihet akoma pak.

Një ndër misteret më të mëdha rreth diktatorit Hoxha është edhe sasia e arit që vodhi nga Shqipëria.

Historianë dhe studiues të ndryshëm kanë akuzuar familjen Hoxha për vjedhjen e një shumë të mëdha ari nga vendi jonë, dhe transportimin drejt vendeve europiane.

Ka me dhjetra shkrime e hulumtime për grabitjen e floririt nga Enver Hoxha duke e ndarë këtë aksion të vjedhjes në tre faza kryesore, e cila përkon me periudhën pak para çlirimit, me periudhën pas çlirimit dhe me periudhën e viteve '68-'70.

Sipas studiuesve në Zvicër është transportuar një sasi shumë e madhe e arit shqiptar, plot 300 ton flori e transportuar me aviona në atë kohë, sasi e ndarë në emër të fëmijëve të diktatorit Enver Hoxha. /albeu.com/

Shtuar më 06/01/2018, ora 15:33

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori