Vjedhja në BSH, Çollaku mohon akuzat
Ish-drejtori i Departamentit të Emisionit në Bankën e Shqipërisë Dorian Çollaku hodhi dje poshtë akuzën se Departamenti i Emisionit i drejtuar prej tij ka punuar pa rregullore.

I dyshuari nga prokuroria për shpërdorim detyre ka thënë në gjykatë se Banka ka pasur gjithnjë rregullore në fuqi për zbatim, duke shtuar se kur ka qenë e nevojshme, rregulloret janë ndryshuar

Edhe gjatë periudhës 2013- 2014, sipas Çollakut, Departamenti i Emisionit ka pasur rregullore në fuqi mbi të cilën ka vepruar. Prokuroria e akuzon ish-drejtorin e Bankës se nuk ka hartuar rregullore dhe udhëzime për rritjen e kontrollit dhe të sigurisë gjatë procesit të punës me kartëmonedhat në arkën stok dhe arkën për veprim. Sipas organit të akuzës, si pasojë e këtyre mangësive, rregullat e sigurisë nuk janë zbatuar siç duhet dhe autori i vjedhjes, Ardian Bitraj, ka mbajtur çelësat e të dyja arkave, duke hyrë e dalë prej tyre pa praninë e personave të tjerë. /albeu.com/
Shtuar më 22/08/2014, ora 09:36
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori