Vijon të jetë e bllokuar rruga Tiranë-Elbasan
Vijon të jetë i bllokuar aksi rrugor Tiranë-Elbasan, për shkak të rrëshqitjeve të vazhdueshme të dherave në fshatin Ibë. Policia bën të ditur se qarkullimi i automjeteve vijon të jetë i ndaluar në këtë aks, deri në një vendim të dytë. Sipas policisë, rrëshqitja e vazhdueshme e dherave përbën rrezik për automjetet.

Kreu i Autoritetit Rrugor Shqiptar, Dashamir Gjika tha se rruga po mbahet e bllokuar për arsye sigurie. Sipas tij, autoritetet janë të angazhuara maksimalisht për normalizimin e situatës.

"Po vlerësojmë situatën. Nuk duhet të nxitohemi, presim mendimin e specialistëve të hedhim hapa të sigurt. Jemi të angazhuar maksimalisht, po ndjek vetë situatën. Rrugën po e mbajmë të bllokuar për arsye sigurie. Nesër mendoj do të marrim masat e para për të qenë të sigurt", deklaroi Gjika.

Në një njoftim për shtyp një ditë më parë, Autoriteti Rrugor Shqiptar bëri të ditur se “rrëshqitja në zonën e Ibës para tunelit të Elbasanit, ka ndodhur në orën 4:20 të mëngjesit të së shtunës”. Sipas ARRSH-së, janë marrë masat paraprake duke bllokuar trafikun dhe evakuuar banorët për arsye sigurie, ndërsa trafiku do të mbetet i bllokuar deri në një njoftim të dytë.

"Po bëhet vlerësimi i situatës për të përcaktuar me saktësi thellësinë e rrëshqitjes. ARRSH ka pasur angazhim të plotë. Stafi i saj ndodhet ende në zonë. Është ngritur një grup pune për të bërë vlerësimin sa më të shpejtë të situatës dhe dëmeve në zonë", thuhet në njoftimin për shtyp të ARRSH-së. /albeu.com/
Shtuar më 14/12/2014, ora 11:37

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori