Videoja u bë virale, nis hetimi për shqiptarët që u jepnin urdhra ushtarëve grekë (VIDEO)
Pas publikimit të videos dhe bërjes së saj virale, ushtria greke ka nisur hetimet për ushtarët shqiptarë, të cilët i përkasin Forcës Greke të Qipros.

Burimet zyrtare u kanë konfirmuar mediave greke se zyrtarët e Shtabit të Përgjithshëm zbuluan se videoja që u publikua në mediat sociale është autentike dhe shumë shpejt ushtarët u identifikuan.

Mediat greke shtojnë se ka shumë mundësi që shqiptarët të jenë rezervë dhe jo anëtarë të përhershëm të ushtrisë. Shefi i Shtabit të Përgjithshëm, Charalambos Lalousis, urdhëroi menjëherë hetimet.

Nga të dhënat e para mësohet se videoja nuk kishte qëllime nacionaliste dhe ishte një shaka rinore, po për shkak se është xhiruar në kampin e Forcës Greke të Qipros, ka marrë dimensione serioze, për shkak të çeshtjes kombëtare të Greqisë.

Të rinjtë pritet të kërkojnë falje për këtë veprim.
Shtuar më 15/01/2021, ora 19:39

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori