Video e rrallë, si festohej Pavarësia në Tiranë në vitin 1933 (VIDEO)
Instituti Luce në Itali ka publikuar së fundmi një video të rrallë mbi Shqipërinë. Imazhet e xhiruara janë të vitit 1933">1933 dhe tregojnë mënyrën sesi festohej Pavarësia në Tiranë, shkruan Portali Albeu.com.

Pamjet dëshmojnë sesi me 28 nëntor të vitit 1933">1933, në taracën e godinës ku sot ndodhet Bashkia e Tiranës, ishte vendosur një flamur shqiptar, ndërsa autoritetet e kohës,përshëndesin turmën e mbledhur në sheshin Skëndërbej.

Në filmime del edhe mbreti Ahmet Zogu që përshëndet turmën, trupat ushtarake që parakalojnë dhe klerikët e kohës. /albeu.com/
Shtuar më 17/06/2012, ora 20:17

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori