Vettingu, i vetmi kusht i Merkelit për hapjen e negociatave
Teksa kanë mbetur edhe pak ditë nga vendimi i dhjetorit, burimet thonë se Gjermania ka konfirmuar gatishmërinë për mbështetjen e rekomandimit të Komisionit Evropian, për fillimin e bisedimeve për anëtarësim me Shqipërinë sapo të jetë zbatuar ligji i Vettingu-t.

Burime të "Ora News" pranë qeverisë, për takimin midis kryeministrit Rama dhe kancelares Merkel, bëjnë me dije se Gjermania mbështet çeljen e negociatave me Shqipërinë sapo të jetë përmbushur ligji i Vettingut.

"Këshilli pritet ti kërkojë Komisionit raportim për ecurinë e zbatimit të këtij kushti.

Këshilli pritet te nxisë Komisionin qe te përfshihet në një proces të strukturuar me Shqipërinë, për të mundësuar një përgatitje sa më të mirë në lidhje me detyrimet që burojnë nga procesi i negocimit.

4. Progresi i mëtejshëm në 5 prioritetet kyçe, i rëndësishëm për avancimin në procesin e aderimit në BE”, thanë burime për "Ora News".

Konkluzioni: S’ka 7 pritshmëri, por ka 1 kusht (Vettingu) për të hapur negociatat dhe natyrisht nevojitet progres i mëtejshëm për 5 prioritetet zbatimi i të cilave do vijoje edhe gjate procesit të negociatave për anëtarësim. /albeu.com/
Shtuar më 28/11/2016, ora 17:23
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori