Vetingu, zbulohen emrat e 31 kandidatëve që u përjashtuan nga ONM
Janë publikuar emrat e 87 kandidatëve per organet e vetingut qe kane marre rekomandim negativ nga Operacioni Nderkombetar i Monitorimit.

Ne dokumentin prej 17 faqesh qe i eshte dorezuar Kuvendit te Shqiperise ONM sqaron se rekomandimi per perjashtimin e kandidateve eshte dhene ne rastet kur pervoja ishte e pamjaftueshme, kur mungonte dokumentacioni, kur kishin lidhje te ngushta familjare me anetare te gjyqesorit, kur nuk justifikojne pasurine , apo edhe kur me heret kishin shkelur praktikat e mira gjyqesore dhe administrative, raporton Vizion Plus.

31 kandidate kane marre rekomandim negative per shkak se u mungon pervoja dhe 24 per shkak te mungeses se dokumenatcionit.vezhguesit nderkombetare kane dhene rekomandim negativ per 6 kandidate per shkak te ekzistences se konfliktit te interesit.

Lista e plotë

Ardian Alushani
Arben Spaho
Arbër Shehu
Axhem Çeta
Blerta Turku
Bujara Madani
Davis Visari
Enea Babbliku
Erion Bejko
Ersida Zoto
Ersilda Palluqi
Florian Prendi
Genti Bedalli
Hasan Shkalla
Ibrahim Disha
Idlir Tivari
Jude Sulejmani
Lekë Hamzaraj
Loreta Poro
Madrid Lemeti
Majlinda Shkira
Mirilla Kondakçiu
Moris Backa
Oneda Islami
Renato Ndokaj
Sabri Hoxha
Saimir Kraja
Shpresim Bajraktari
Silvana Shehaj
Tedi minga
Vladimir Vladaj
ONM i përjashtoi nga gara për konflikt interesi

Vezhguesit Nderkombetare te ONM kane arritur ne perfundimin se ekzistenca e lidhjeve te ngushta familjare ndermjet tyre dhe anetareve aktuale te gjyqesorit shqiptar mund te coje ne nje perceptim publik te afersise se subjekteve te vetingut dhe paanesise, e per rrjedhoje kjo sjell mungesen e besimit dhe sigurise publike ne institucionet

Erin Caku
Kestrin Katro
Monika Meca
Nejla Peka
Rezart Abdiu
Shqipe Halilaj. /albeu.com/

Shtuar më 24/05/2017, ora 19:41

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori