Vëllai: Arben Frroku do kandidojë për deputet
Pëlqej
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Arben Frroku, i dyshuari kryesor i prokurorisë për Krime të Rënda, për vrasjen e kryekomisar Dritan Lamajt, është në listën e kandidatëve për deputetë për zgjedhjet parlamentare të 23 qershorit 2013. Një fakt të tillë e konfirmon i vëllai, Mark Frroku.

"Arbeni është në listën e kandidatëve për deputetë. Regjistrimi do të bëhet sipas ligjit, në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, brenda afatit të përcaktuar, që është data 5 maj. Siç dihet, Arbeni do të kandidojë në qarkun Shkodër, nën siglën e Partisë Kristian Demokrate", tha Mark Frroku për GSH.

Fakti që biznesmeni Frroku ndodhet prapa hekurave, pas dyshimeve të forta për vrasjen e kryekomisarit me të cilin kishte pasur konflikte të mëparshme, nuk e pengon aspak për të qenë pjesë e listës së kandidatëve për deputetë, pasi ai nuk është i dënuar dhe prezumohet i pafajshëm. Arben Frroku, në momentin kur u vu në pranga në Selanik të Greqisë, aderonte si kandidat për deputet në qarkun e Shkodrës, nën siglën e Partisë Kristian Demo-krate të Shqipërisë.

"Strukturat e Partisë kanë vendosur që të kandidojnë Arbenin, që me shumë gjasë deri më datë 5 maj do të jetë i lirë. Por nëse nuk ndodh një gjë e tillë dhe shteti do të vijojë ta mbajë në burg dhunshëm, atëherë në listën e deputetëve në qarkun Shkodër, nën siglën e PKDSH–së do të jem unë. Ne mbetemi kristian demokratë të pastër", theksoi Mark Frroku.

Në një intervistë nga burgu "Dhiavata", në Selanik, Arben Frroku u shpreh se është pjesë e politikës. "Unë e vazhdoj politikën nga burgu, vijoj të bëj fushatën time", theksoi ai.

Partia Kristian Demokrate e Shqipërisë, me kryetar Dhimitër Muslinë, është në koalicion parazgjedhor me Partinë Socialiste. Në një reagim për mediat, pas arrestimit të Arben Frrokut, ndër të tjera Muslia deklaroi se partia e tij ka qenë prezente në koalicionin e majtë, pasi e sheh rotacionin politik në kushtet aktuale, një domosdoshmëri. /albeu.com/
Shtuar më 28/04/2013, ora 10:24
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Taulant dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian

Taulant dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian