Vdekja e Tanit të Top-it, zbulohet atentati
Pëlqej
Albeu.com
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
nga Anila PriftiFerrari i kuq me tė cilin po udhėtonte Presidenti i Top Media, Dritan Hoxha dhe mikja e tij Entela Hysko, ka fluturuar disa metra nė lartėsi, para se tė pėrplasej me pemėn...Ferrari i kuq me tė cilin po udhėtonte Presidenti i Top Media, Dritan Hoxha dhe mikja e tij Entela Hysko, tė cilėt vdiqėn tragjikisht dje herėt nė mėngjes, ka fluturuar disa metra nė lartėsi, para se tė pėrplasej me pemėn nė anė tė Lanės nė Bulevardin “Bajram Curri”,Tiranė. Dy dėshmitarė treguan nė polici skenėn makabėr tė aksidentit, ku u vranė dy personat, nga momenti kur makina humbi ekuilibrin.

Nė vendin e ngjarjes, pesė minuta mė pas, pėrveē ekspertėve tė policisė shqiptare kanė qenė prezentė dhe ekspertė amerikanė. Ata fotografuan dhe kryen veprime kqyrėse tė vendit tė ngjarjes, pėr t’u larguar para ekspertėve tė policisė sė Tiranės. Njė zyrtar i kėsaj policie njoftoi mbrėmė, duke thėnė se, ngjarja, pavarėsisht nga konkluzionet paraprake, po hetohet edhe nė drejtime tė tjera, qė kanė tė bėjnė me pronarin e Top Media.

Burime tė besueshme nga shėrbime policore tė posaēme, thanė pėr “Agon” se, jo shumė kohė mė parė ėshtė regjistruar njė informacion dyshues, i cili ėshtė klasifikuar “sekret”. Ai bėnte fjalė pėr pėrgatitjen e njė atentati ndaj Dritan Hoxhės, 40 vjeēarit, baba i katėr fėmijėve. Po hetohet nėse ky informacion ka lidhje me aksidentin e djeshėm, i cili ndodhi pasi viktima kishte frekuentuar disa lokale nė ish-Bllok, deri pak ēaste para momentit tragjik. Policia nuk ka njoftuar nėse Dritan Hoxha kishte konsumuar alkool apo substancė narkotike. Ajo njoftoi se aksidenti mendohet tė ketė ndodhur pėr shkak tė shpejtėsisė, por pa pėrmendur detajet se nga erdhi “nxitimi”. Hoxha ėshtė pronari i dytė i Top Media qė mbeti i vdekur. Rreth tre vjet mė parė Vajdin Lame, bashkėpronarė me Hoxhėn, u hodh nė erė brenda nė ashensorin, qė po ngjitej pėr nė banesėn e tijVdekja rrugės pėr nė spital

Makina Ferrari, ngjyrė e kuqe, me targa DK 3892 H, qė doli nga rruga dhe pasi pėrshkoi njė hapėsirė tė plotė 82 metra, ėshtė pėrplasur me pemėn 3.1 metra, nė lulishten e lumit tė Lanės, njoftoi policia e Tiranės. Pėr shkak tė pėrplasjes sė fortė makina u nda nė dy pjesė dhe u shkatėrrua tėrėsisht. Aksidenti tragjik ndodhi disa minuta, pasi miq tė tij e kėshilluan viktimėn tė mos i jepte makinės, thanė raportet e policisė, duke pyetur njė shokun e Hoxhės. Presidenti i Top Media vdiq rrugės pėr nė spital, kurse Entela Hysko, 27 vjeēe, vdiq nė vend dhe policia e gjeti trupin e saj tė coptuar. Nė njė komunikatė zyrtare dėrguar mbrėmė mediave, policia njoftoi se grupi i posaēėm hetimor i ngritur pėr ngjarjen e rėndė aksidentale, pėrpiloi me detaje tė gjitha vendimet, si : vendimi mjeko ligjor, vendim toksikologjiko ligjor, vendim auto teknik, si dhe vendim biologjik i viktimave.Konkluzionet e para, shkak shpejtėsia

Paraprakisht, ekspertė tė grupit hetimor mendojnė se shkaktar i ndodhjes sė kėsaj fatkeqėsie ėshtė; hapėsira e madhe e zhvillimit tė aksidentit, e cila kap distancėn 97.5 metra, ku nga kqyrja e vendit tė ngjarjes, dėmtimeve tė tij, si dhe treguesi i kilometrazhit tė automjetit nė manometrin e shpejtėsisė ėshtė fiksuar shpejtėsia prej 170 km / nė orė. Ekspertėt nė vendngjarje, sqarojnė se, drejtuesi i automjetit tip - Ferrari, duke ecur me shpejtėsi tej normave tė lejuara, nė kushtet atmosferike me lagėshtirė, ka humbur menjėherė kontrollin e drejtimit tė mjetit, duke dalė nga karexhata e Bulevardit “Bajram Curri”, nė Tiranė. Fillimisht, makina ėshtė pėrplasur me trotuarin e krahut tė majtė tė Bulevardit, dy shtylla dekorative ndriēuese, e, mė pas, ka humbur totalisht kontrollin e lėvizjes sė mjetit, duke u pėrplasur me njė pemė dekorative, rrap, me perimetrin e trungut 3.1 metėr. Ekspertėt thonė se kjo goditje ka qenė fatale pėr jetėn e tė dy personave tė ndodhur nė mjet.Kush ishte Dritan Hoxha?

Presidenti i Top Channel dhe Top Albania Radio, Dritan Hoxha, i cili humbi jetėn nė mėngjesin e djeshėm, njihej si njė biznesmen i njohur nė fushėn e medias dhe fusha tė tjera, tė nisura pas viteve 1990. Ai ėshtė baba i katėr fėmijėve; tre vajzave dhe djalit 1 vjeē. Familja e tij banonte prej kohėsh nė Itali. Aktiviteti i Hoxhės nė fushėn e medias ka nisur nė shkurt tė vitit 1998, kur lindi Top Albania Radio, e cila u pasua mė pas nė vitin 2001 me televizionin Top Channel; nė vitin 2005 u hap kompania “Dixhitalb” dhe mė pas, nė vitin 2006 “Gazeta “Shqip”.

Dritan Hoxha do tė kujtohet edhe pėr deklaratėn e rėndė ndaj kryeministrit, Sali Berisha. Midis tė tjerash, ai i tha publikisht kryeministrit: “Berisha i sotėm ėshtė po ai Berishė i 1997-ės, qė bėnte thirrje se do ia ngrinte buzėqeshjet nė buzė kujtdo qė mendonte ndryshe nga ai, i majtė apo i djathtė; ėshtė po ky Berishė qė i bėnte thirrje shqiptarėve tė mos votonin pėr Rambujenė; ėshtė po ky Berishė qė i futi nė luftė shqiptarėt me shqiptarėt; po ai Berishė qė kėrkon tė ngatėrrojė tė vdekurit me tė gjallėt...Pas dhjetra letrave kėrcėnuese qė na kanė ardhur nė Top Channel dhe mua personalisht, tė cilat ne nuk i kemi publikuar vetėm e vetėm pėr tė mos ndikuar nė fushatė e pėr tė ruajtur pavarėsinė, fatkeqėsisht tė njėjtin mesazh, me zė, na i dėrgon korrieri i humbjes, vetė Zoti Sali Berisha”. (Gazeta Agon)
Shtuar më 26/05/2008, ora 04:35
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.