Varrezat, grupi hetimor mbërrin në Boboshticë
Pas deklaratës së prefektit të Korçës Andrea Mano se do të nisin hetimet për memorialin grek në Boboshticë, një grup hetimor nga prokuroria e këtij qyteti ka mbërritur në këtë fshat për mbledhur edhe fakte.

Hetuesit kanë mbërritur në Boboshticë për të vijuar hetimet e mëtejshme në lidhje me pretendimet e ngritura se memoriali kushtuar ushtarit grek është ndërtuar mbi varrezat e shqiptarëve.

Përkujtimi i dy ushtarëve greke në Boboshticë solli reagime të forta nga komuniteti i zonës dhe shoqatat atdhetare në vend që kundërshtuan me forcë prishjen e varreve dhe ndërtimin e një memoriali mbi të. (albeu.com)
Shtuar më 01/11/2010, ora 13:40
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori