Vangjel Dule, njeriu i antishqiptarit të njohur Mitropolitit të Konicës?
Vangjel Dule në fillim të viteve 1990, kishte kontakte të rregullta me Mitropolitin e Konicës, Sebastianin, një antishqiptar i tërbuar dhe themeluesi i organizatës ekstremiste SFEVA Bashkimi i Studentëve për Luftën e Vorio Epirit, dhe PASIVA.

Dule ka patur takime edhe me kryetarin degës të SFEVA-Selanik, Grigori Drigoja, i cili ishte një ekstremistë që nxiste grupet e studentëve për aneksimin e jugut të Shqipërisë.

Fotografia që është publikuar nga studiuesi Arben Llalla, është bërë në vitin 1992, dhe ka shumë mundësi të jetë bërë në Selanik, por për saktësi duhet të deklarohet nënkryetari i Kuvendit të Shqipërisë z.Vangjel Dule dhe për pozicionin e tij në organizatën SFEVA. /albeu.com/
Shtuar më 17/04/2015, ora 11:56

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori