Skënder Brataj: Vaksina është e sigurt, por mund të ketë efekte anësore
Kreu i Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj gjatë një interviste në Oranews është shprehur se qytetarët duhet të vijojnë të respektojnë masat anti-Covid pasi ende nuk dihet se sa efektive do të jetë vaksina.

Sipas tij, vaksina anti-Covid është e sigurtë. Mund të japë efekte anësore por nuk shkakton sëmundje.

Skënder Brataj:

Kjo vaksinë që vjen tani nuk është virus i dobësuar. Janë proteina të virusit. Njerëzit duhet të dinë që vaksina nuk shkakton sëmundje.

Në qoftë se do të ketë efekte anësore, është një proteinë e një virusi, është një proteinë që hyn në organizëm ose me virusin ose me ne. Është çelësi i lidhjes së virusit me qelizat.

Nëse personi është alergjik ndaj një alergjeni që mund të jetë nga virusi, nga përbërësit e pluhurave, poleni dhe e vetë përbërësve kimikë të holluesve, të antibiotikëve apo të çdo lloj medikamenti. Dhe mund të japë një efekt anësor, një reaksion alergjik por nuk shkakton sëmundje.

Kështu vaksina është mëse e sigurtë. Puna kërkimore vazhdon dhe unë besoj se brenda një kohe të shkurtër do të dalin edhe vaksina të tjera“.

Sa i përket studimit të Akademisë së Shkencës, sipas të cilit, 50% e popullsisë në Tiranë imune ndaj Covid-19, Brataj u shpreh:

“Unë nuk marr pjesë në atë studim por si njohës i situatës dhe ndjekës i dinamikës së pandemisë mendoj se ishte i nxituar si konkluzion”.
Shtuar më 07/01/2021, ora 20:09

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori