Ushtari 21-vjeçar humbi këmbën për të ndihmuar shokët: Gjëja më e mirë!
Ushtari amerikan, 21 vjeç, humbi këmbën për të shpëtuar nga rrënojat e një tanku jetën e shokëve të ekuipazhit të tij, pas aksidentit fatal.

Ai ishte pjesë e një operacioni të NATO-s, në Poloni.

Ezra Maes, 21 vjeç, ishte duke marrë pjesë në një stërvitje gjatë natës kur ai dhe shokët e tij ranë në gjumë dhe u zgjuan në greminë.

Tanku u rrëzua aksidentalisht, por ai mund të kishte shpëtuar vetë. Ushtari fillimisht mendoi se këmba e tij ishte thyer, dhe ishte më shumë i shqetësuar për shokët e tij të ekuipazhit: njëri prej të cilëve theu shpinën, kurse tjetri u gjakos në mënyrë të jashtëzakonshme.

I vendosur për të ndihmuar shokët e tij të ekuipazhit, Maes u kthye dhe duke mos u larguar nga ingranazhi – e këputi këmbën.

Maes vazhdoi përmes panikut dhe dhimbjes dhe u tërhoq lart dhe në pjesën e pasme për të rrëmbyer një pajisje mjekësore.

Megjithë dëmtimin në ndryshim të jetës, Maes këmbëngul se atij iu dha një shans i dytë në jetë, sepse mund edhe të kishte vdekur, dhe thotë se është gjëja më e mirë që i ka ndodhur.
Shtuar më 20/10/2019, ora 22:31
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori