Udhëtimi me unazë në xhep për dashurinë, arrestohet i riu shqiptar
Ai është 22 vjeç, punon, asnjëherë nuk ka patur probleme me drejtësinë, por si shqiptar ai nuk mund të hyjë në Mbretërinë e Bashkuar. Surpriza për të dashurën e tij i kushtoi një gjyq, shkruan media italiane Corriere della Sera.

Gezim Dema, 22 vjeç, shqiptar, jeton me prindërit e tij në Via Borgo Palazzo, asnjëherë problem me drejtësinë deri në këtë moment. Por është një histori dashurie, jo vetëm dokumente të falsifikuara. Me një surprizë romantike të gatshme, ai përgatitet të përballet me seancën më 2 dhjetor, kur do të gjykohet se ka tentuar të fluturonte drejt Londrës me një kartë identiteti tarot.

Ai thotë se e bleu atë në internet dhe e dërgoi me postë nga Rumania. Një shaka që do t’i kushtonte 1.500 euro. Origjina e tij shqiptare nuk e lejon atë të hyjë në Mbretërinë e Bashkuar. Fakti është se disa të afërm të të dashurës së tij jetojnë në Thames. Përpara gjykatësit, Dema shpjegoi se ai kishte provuar edhe hyrje të autorizuar, shkruan Faxweb.al.

Në mungesë të kësaj, ai studioi një plan “B”. Duke u kujdesur me Google, ai gjeti që ishte i gatshëm t’i jepte atij një kartë identiteti dhe një licencë rumune. Dhe ai iu drejtua fakteve. Ai punon si punëtor në një kompani me qendër në Carvico.

Pagat e lejuan atë të paguante dokumentet dhe madje edhe një unazë. Ideja ishte të shfrytëzonte rastin e veçantë për të vulosur historinë e dashurisë. Plani shkoi keq. Në aeroport dokumentet e rreme nuk i shpëtuan policisë, djali u bllokua dhe i dashuri iku.

“Unë thjesht kam dashur të bëj pushime në Londër me të dashurën time,” e justifikoi veten. Gjykatësi e liroi, por, me ‘dorë në zemër’ apo jo, gjykimi do të vazhdojë përpara.
Shtuar më 04/11/2019, ora 20:16

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori