U kapën me 1 milion paund drogë, çfarë thanë 2 shqiptarët në gjykatë
Dy kopshtarë kanabisi janë dënuar nga autoritetet britanike ndërsa pas burgut i pret dëbimi për në Shqipëri.

Kanabisi i mbjellë në një fermë industriale kapte vlerën e 1 milion paundve. Jetmir Imeraj, 36 vjeç dhe Age Kurmekaj, 42 vjeç, u gjetën në një njësi industriale që përmbante 1.210 bimë kanabisi.

Zbulimi i lëndës narkotike u bë krejt rastësisht pasi policia shkoi për të dënuar një qiramarrës që nuk paguante qiranë.

“Ata zbuluan “një fermë kanabis në shkallë industriale” të mbushur me pajisje” tha prokurori Rachel Masters para gjykatës së Teesside. Pesë burra u arratisën kur mbërriti policia, por dy prej tyre Imeraj dhe Kurmekaj u kapën. Oficerët sekuestruan 1.210 bimë kanabisi të përhapura në gjashtë zona rritjeje, të cilat mund të kishin kultivuar 101.640g të drogës së Klasit B.

Një oficer ekspert vlerësoi rendimentin e të korrave midis 338.800 dhe 1.016.400. paund. Imeraj dhe Kurmekaj, pa asnjë adresë fikse, rrëfejnë se ranë dakord të punojnë për të paguar një borxh të grumbulluar pas largimit të tyre nga Shqipëria.

Ata pranuan se ishin të shqetësuar në prodhimin e drogës. Prokuroria u pajtua se ata ishin “kopshtarë” që luanin një rol më të vogël në zinxhirin e furnizimit.

Keith Allen, duke mbrojtur babanë e dy fëmijëve Kurmekaj, tha: “I pandehuri erdhi në këtë vend disa muaj më parë”, duke shtuar se synimi ishte të fitonte para për t’ia dërguar familjes në Shqipëri.

“Ai është futur në njësi. Dyert u mbyllën pas tij dhe atij iu tha që ai do të ndihmonte në rritjen e kanabisit. I ishte bërë e qartë për të nëse do të kishte zhurmë të tepruar ose gjëra të asaj natyre do të kishte qortime”.

Allen tha që Kurmekaj ishte në njësi për dy deri në tre javë dhe nuk e ndjeu se mund të telefononte polici ose mbështetje tjetër pasi nuk fliste anglisht.

James Lake, avokati i Imerajt, tha se klienti i tij ishte në një pozitë të ngjashme dhe kërkoi që dënimi të ishte sa më i shkurtër. Të dy të pandehurit morën pjesë në gjykim përmes lidhjes me video nga qelitë e burgut nëpërmjet një përkthyesi.

Të dy të pandehurit u paraqitën për dënim përmes lidhjes video të burgut, të ndihmuar nga një përkthyes.

Gjykatësi Stephen Ashurst u tha atyre: “Ju erdhën në Britani të Madhe për të punuar, pa dyshim me qëllim që të dërgoni para për të afërmit në vendin tuaj. Prokuroria pranon që ju së bashku me të tjerët keni punuar në emër të njerëzve të tjerë shumë më të lartë në zinxhirin e drogës.”

Ai i burgosi burrat për dy vjet secili, duke shtuar: “Do të ketë një detyrë ndaj Sekretarit të Shtetit të urdhërojë dëbimin tuaj nga Britania e Madhe”

Shtuar më 10/10/2019, ora 18:33

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori