TV Klan raporton se arrestimi i Fullanit po trondit tregun financiar
Ndryshimet e fundit në Bankën e Shqipërisë dhe arrestimi i Ardian Fullanit, kanë tronditur tregun financiar. Kështu thuhej sot në lajmet e televizionit Klan, sipas të cilit nje dëshmi e destabilitetit që po krijon kjo situatë është edhe fakti se këto ditë ka patur lëvizje të pazakonta edhe në tregun e bonove të thesarit.

“Ndryshimet në Bankën e Shqipërise, me arrestimin e guvernatorit Ardian Fullani dhe situatën që pasoi, kanë tronditur sistemin financiar në vend. Ky ndryshim, sipas ekspertëve të tregut të valutës është i pazakontë. Ata shpjegojnë jashtë kamerave se kjo tronditje e tregut financiar është pasojë e pasigurisë së krijuar nga lëvizjet në drejtimin e bankës së Shqipërisë. Lëvizje, që sipas tyre kanë vënë në dyshim besimin e investitorëve, kreditorëve dhe të qytetarëve tek stabiliteti i Bankës Qëndrore dhe për pasojë edhe tek e ardhmja e ekonomisë.

Por jo vetëm kaq. Një tjetër dëshmi e destabilitetit që po krijon kjo situatë është edhe fakti se këto ditë ka patur lëvizje të pazakonta edhe në tregun e bonove të thesarit.Bëhet fjalë për tërheqje të tyre nga Banka e Shqipërisë dhe depozitim në bankat e nivelit të dytë”, raporton TV Klan.

TV Klan ka qenë një nga mbrojtësit publik të Ardian Fullanit. /albeu.com/
Shtuar më 09/09/2014, ora 16:51
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori