Turqit restaurojnë xhaminë e vjetër në Korçë
Xhamia e vjetër e Iliaz Bej MirahoritKorce, e cila daton prej vitit 1496 dhe mbart vlera historike, kulturore, fetare, por edhe arkitektonike do te restaurohet ne afresket e saj nga restauratore te specializuar turq.

Agjencia Turke per Koordinim dhe Zhvillim TIKA, si partner kryesor i Ministrise se Kultures do te mundesoje financimin e ketij projekti, zbatimi i te cilit eshte njoftuar se do te filloje se shpejti per t'i rikthyer vlerat e verteta kesaj xhamie.

Xhamia e Iljaz Bej Mirahorit eshte nje monument kulture i kategorise se pare. Ajo u ndertua nga Iljaz Hoxha, njekohesisht i njohur si Iljaz Bej Mirahori, ishte nder te paret shqiptare jeniçere, dijetar dhe mesuesi personal i sulltan Bayazid i Dyte ne Perandorine Osmane. Hoxha ishte martuar me vajzen e Mehmet II dhe ishte drejtues ne sanxhakun e Korçës, ku ndertoi edhe xhamine e pare. /albeu.com/
Shtuar më 24/04/2013, ora 11:26

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori