Turistja norvegjeze feston 50 vjetorin nën ujë në Sarandë
Pushuesit nuk e zgjedhin Sarandën si destinacion turistik vetëm për bukurinë që ofrojnë plazhet e saj, por edhe për botën nënujore.

Zhytja është kthyer në një nga sportet më tërheqëse kryesisht për turistët e huaj.

Përmes ndihmës që të ofron cilindri me oksigjen, ti mund të qëndrosh dhe të eksplorosh për orë të tëra. Por jo të gjithë janë të guximshëm dhe tentojnë të bëhen pjesë e këtij sporti plot sfida dhe që të ofron adrenalinë shkruan Panorama.

Saimir Kushova, drejtues i qendrës së zhytjes “Spiranca Dive Centre” në Sarandë, tregon se kryesisht për të bërë zhytje përzgjidhet plazhi i Manastirit dhe Ksamili. Plazhi i Manastirit ndodhet rreth 10 km larg qytetit.

Një vend i veçantë dhe me ujë kristal. Një grup prej 9 zhytësish, që kanë zgjedhur të eksplorojnë nënujin në këtë zonë, përbëhet në shumicë dërrmuese nga turistë që vijnë nga Norvegjia dhe Suedia.

Kishte nga ata që donin të provonin për herë të parë të zhyteshin, por pati edhe nga ata që e kishin ushtruar sportin e zhytjes, por që kishin disa vite pa u zhytur. Grupi i zhytësve u nda në dy pjesë, ku në një anë ishin ata që e provonin për herë të parë një eksperiencë të tillë dhe ata që kishin një lloj eksperience në këtë sport.

Pasi secili vesh kostumin e zhytësit, leksioni i parë që marrin janë disa kode për të komunikuar nën ujë. Pasi eksploruan për rreth një orë bukurinë nënujore të Manastirit, zhytësit dalin me mbresat më të mira. Dy turistë suedezë, Assos Sjoblom dhe Yves Hertis, përveç eksperiencës në zhytje, ndajnë dhe një shqetësim që ka të bëjë me trafikun.

“Në Shqipëri është hera e parë që zhytemi, ndërsa jemi zhytur në vende të tjera. Saranda dhe Shqipëria është shumë e bukur, vetëm duhet të menaxhohet më mirë trafiku”, shprehen dy të rinjtë suedezë. Elvis Pogaçe, shqiptaro-amerikan, i cili është larguar nga Shqipëria që në moshën 2 vjeç, tregon se ka dalë i mahnitur nga zhytja në Ksamil.

“Më pëlqen shumë sporti i zhytjes e këtu në Ksamil është shumë bukur dhe uji është shumë i pastër”, tregon ai. Saimir Kushova, instruktori që drejton zhytësit, thotë se për të provuar një eksperiencë të tillë, duhet pak guxim, por pasi e provon, ajo kthehet në një kënaqësi të jashtëzakonshme.

“Pushuesit e duan shumë sportin e zhytjes, por duhet guxim. Nga viti në vit ka një rritje të personave të interesuar që kërkojnë të bëhen pjesë e sportit të zhytjes, ka të huaj, por edhe shqiptarë, kryesisht nordikë, amerikanë, suedezë, por edhe shqiptarë të Kosovës.

Nënuji i Sarandës ka shumë interes për t’u parë. Atje gjen peshq të llojeve të ndryshme, por edhe breshka uji. Gjen gjithashtu edhe anije të vjetra, që janë mbytur”, shprehet Kushova.

Bjarte Bakken dhe Kirsti Due Bakken ishin çifti i bashkëshortëve norvegjezë pjesë e grupit të zhytësve. Zhytja për ta nuk ishte sport i panjohur, pasi e kishin ushtruar edhe disa vite më parë.

E megjithatë guxuan. “Ishte shumë bukur atje poshtë. Do të vij përsëri në Sarandë”, tha Kirsti, i cili doli i pari nga uji.

“Është interesant se në Norvegji nuk kanë shumë njohje për Shqipërinë. Këtu është shumë bukur. Ndoshta edhe vitin tjetër vij përsëri. Për mua është një ditë e veçantë, pasi kam ditëlindjen time të 50-të”, shprehet Bjarte. /albeu.com/
Shtuar më 01/09/2017, ora 19:02

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori