Tronditëse, fashisti i Agimit të Artë ekzekuton shqiptarin me çifte në mes të rrugës
Vrasja e 63-vjeçarit shqiptar Petrit Zifla në Korfuz disa ditë më parë u raportua nga autoritetet greke si një krim pas një konflikti të çastit mes autorit dhe viktimës.

Mirëpo, mediat greke raportojnë se në fakt krimi ka një prapavijë tjetër dhe se është kryer për shkak të urrejtjes ndaj shqiptarëve në zonën e Lefkimit në Korfuz, shkruan Albeu.com.

Autori i vrasjes pranoi krimin dhe tha se kishte ndodhur pas një konflikti të çastit.

Mirëpo, portali grek "Katiousa.gr" raporton se Zifla u vra nga një anëtar i Agimit të Artë në zonë. Madje, ai kishte fituar zgjedhjet si kryetar i fashistëve të Agimit të Artë në zonën e Lefkimit në Korfuz duke plotësuar kështu edhe "CV" e tij për fashisti dhe person me urrejtje të theksuar ndaj të huajve.

Në lidhje me këtë ka shkruajtur edhe faqja "lajme patriotike" në Facebook duke postuar edhe foto të autorit të vrasjes.

Çështja është mbyllur tashmë si nga autoritetet greke ashtu edhe nga ato shqiptare, të cilat përveç spektakleve me flamuj kanë treguar se nuk është se shqetësohen shumë për atë që i ndodh shqiptarëve në botë. /albeu.com/

Lajmi i medias greke

Shtuar më 03/12/2018, ora 17:28
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori