Treshja ndërmjetësuese: 14 pika për të arritur marrëveshjen Prishtinë-Beograd
Albeu.com
Ndërmjetësuesit ndërkombëtarë në bisedimet për statusin e Kosovës duket se kanë gjetur mënyrën për të afruar palët në një marrëveshje të mundshme.Sipas njoftimeve nga Beogradi dhe burimeve të konfirmuara diplomatike, treshja ndërmjetësuese do t’u parashtrojnë negociatorëve serbë dhe shqiptarë të Kosovës 14 pika për marrëveshje të mundshme në bisedimet që do të zhvillohen të hënën në Vjenë.

Ndërkohë një zyrtar i Departamentit të Shtetit i tha dje për “Zërin e Amerikës” se Shtetet e Bashkuara mbështesin plotësisht planin Ahisari. Zyrtari tha se, në se mes palëve nuk arrihet një marrëveshje deri më 10 dhjetor, SHBA-të besojnë se propizimi i Ahtisaarit për pavarësi të mbikqyrur për Kosovën, mbeten zgjidhja më e mirë për të ardhmen.
Shtuar më 20/10/2007, ora 15:06
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori