Tre vjetori i hyrjes në NATO, Topi: Hap i rëndësishëm
Kreu i shtetit Bamir Topi ka përshëndetur sot 3-vjetorin e anëtarësimit të Shqipërisë në NATO. Në fjalën e tij, presidenti ka theksuar se në këtë 3-vjetor sfidat kryesore janë një politikë me sjellje e vizion evropian dhe një demokraci funksionale të bazuar në forcimin e institucioneve të pavarura kushtetuese.

“Shqipëria e meritoi NATO-n, qytetarët shqiptarë e meritojnë BE-në. Përballë këtij vullneti unanim euroatlantik është përgjegjësi direkte e institucioneve politike për ta bërë këtë aspiratë një realitet të prekshëm, të merituar, të qëndrueshëm dhe afatgjatë” thekson Topi.


Presidenti Topi është shprehur më tej se anëtarësimi i Shqipërisë në NATO është një ngjarje historike e cila ka zënë vend nderi në kujtesën tonë shtetërore e kombëtare, si kurorëzim i aspiratave dhe përpjekjeve të gjata kombëtare, si rikthim i natyrshëm i shqiptarëve në familjen atlantike dhe si një hap me rëndësi për forcimin e paqes, stabilitetit dhe demokracisë në rajonin e Evropës Juglindore. /albeu.com/


Shtuar më 04/04/2012, ora 09:59

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori