Transparency International: Shqiperia vendi me i korruptuar ne rajon
Albeu.com
Shqiperia eshte vendi me i korruptuar ne rajon. Sipas raportit te Transparency International per vitin 2007, Shqiperia renditet ne vendin e 100- 105 sebashku me vende te tilla si Xhibuti, Burkina Faso, Bolivia dhe Argjentina.Sipas perfaqesuesit te ketij organizmi ne vendin tone, Kreshnik Spahiu, pjesa me negative e vleresimit te TI mbetet fakti se Shqiperia mbetet vendi me i korruptuar mes vendeve te ne rajonit. “Duke patur parasysh keto vleresime TI rekomandon perfundimin e menjehershem dhe venien ne zbatim te strategjise antikorrupsion te nisur nga qeveria.
Se dyti mbeshtetjen dhe realizimin e menjehershem te reformes ne drejtesi.
Se treti organizimin e transparences ne administraten publike qe ne shume raste funksionon si bunker I mbyllur si dhe permiresimin e punes ne sektorin publik ku rryshfeti mbetet faktor shqetesues” tha Spahiu. news24
Shtuar më 26/09/2007, ora 12:14
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori