Tragjikomedi: 70 vjecares i kerkohet te mbroje maqedonishten
Albeu.com
70-të vjeçarja Nafie Isufi, edhe pse ka 50-të vjet që jeton në fshatin Sllupçan të Kumanovës, nuk merr dot shtetësinë e Maqedonisë. Tre herë rresht i kanë kthyer përgjigje negative pasi Nafija 70-të vjeçare nuk e njeh mirë gjuhën maqedonase.“Që tre herë shkon dhe i kthejnë përgjigje negative për gjuhën maqedonase. Ajo nuk e di mirë maqedonishten dhe as ka për ta mësuar, sepse i ka plot 70-të vjet”, thotë djali i saj Qenan Isufi. Nafija ka lindur në fshatin Stançiç të Gjilanit, Republika e Kosovës, dhe është martuar në Sllupçan në vitin 1960.

Ajo ka gjashtë fëmijë, të cilët kanë shtetësi të Maqedonisë, por ajo kurrsesi të marrë nënshtetësi. Që 50-të vjet ajo kërkon të bëhet shtetase e Maqedonisë, por kërkesa e saj gjithnjë është refuzuar. Herën e fundit, familjarët e saj u përpoqën që nëpërmjet një organizate joqeveritare që i ndihmon personat që nuk kanë shtetësi të marrin nënshtetësi, por sërish kërkesa e saj ra në ujë, për shkak të maqedonishtes. Familjarët planifikojnë të kërkojnë ndihmë edhe nga Avokati i Popullit, pasi sipas tyre është absurde që një 70-të vjeçare të nisë e të mësojë maqedonishten. Nga Ministria e Punëve të Brendshme (MPB) thonë se respektojnë Ligjin, pasi siç shprehen ata, një nga kushtet për tu bërë shtetas i Maqedonisë është edhe zotërimi i gjuhës maqedonase. Ndërsa nga zyra e Avokatit të Popullit thonë se ata i shqyrtojnë lëndët në bazë të ankesave të personave, ndërsa problemet me nënshtetësitë shpeshherë përbëjnë numrin më të madh të ankesave.

Pak ditë më parë edhe Shoqata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së “Kalaja” alarmoi opinionin se rreth 100 mijë shqiptarëve u mohohet dhe nuk i jepet shtetësia e Maqedonisë. “MPB me këtë po bën racizëm shtetëror duke lënë mijëra shqiptarë në mënyrë kolektive pa të drejtën e tyre të shtetësisë, edhe ata që janë të lindur në këtë vend.

Sipas statistikave janë rreth 100 mijë shqiptar që pa të drejtë MPB u mohon shtetësinë duke i shpallur shpeshherë persona të rrezikshëm që rrezikojnë integritetin e Maqedonisë dhe qytetarët e saj”, tha zëdhënësja e SHVL-së së UÇK-së “Kalaja”, Teuta Kamberi-Llalla.

Problemi i marrjes së nënshtetësisë për shqiptarët mbetet akoma i madh, pasi kërkesat e tyre refuzohen me të madhe nga ana e institucioneve të shtetit. (lajm/albeu)
Shtuar më 05/02/2010, ora 21:02
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori