Tragjedia në Siçili, Bushati apel për reagim kolektiv
Ministri i Jahtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, ka shprehur ngushëllimet për ngjarjen tragjike në ujërat e Detit Mesdhe.
Përmes rrjetit social Twitter, kryediplomati shqiptar thotë se tragjedia e mbytjes së anijes së emigranteve kërkon reagim kolektiv.

Anija me emigrante u mbyt në orët e mbrëmjes së 18-19 prillit 2015">2015 në kanalin e Siçilisë, rreth 60 milje larg brigjeve të Libisë. Deri tani flitet per 700 viktima dhe 28 persona te mbijetuar.

Nëse këto shifra do të konfirmohen bëhet fjalë për tragjedinë më të madhe që ka ndodhur ndonjëherë në historinë e emigracionit. /albeu.com/
Shtuar më 19/04/2015, ora 16:19

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori