Topalli: Qeveria ka rënë! Çfarë ju kanë bërë kompozitorët e TVSH-së që i pushuat?
Ditën e sotme u bë e ditur se tre kompozitorë të mëdhenj që kanë bërë historinë në muzikën e krijimtarinë shqiptare janë pushuar nga puna ditën e sotme nga RTSH dhe bëhet fjalë për kompozitorët Shpëtim Saraçi, Edmond Zhulali dhe Alfred Kaçinari.

Për këtë çështje e ka marrë fjalën deputetja e PD-së Jozefina Topalli e cila deklaroi në seacë që kjo është vepra e qeverisë Rama dhe atij vetë. Sipas saj kjo qeveri po heq nga puna njërëzit e artit me të cilët jemi rritur dhe lë të lirë kriminelë dhe banditë si Klement Balili.

Jozefina Topalli u bëri thirrje kolegëve të saj demokratë që të bëjnë mocion mosbesimi qeverisë, pasi kjo e fundit sipas saj ka rënë.

“Tre momente shumë shkurt; unë nuk mendoj se mund të ketë seancë pas kësaj, mocion mosbesimi pasi qeveria ka rënë. Në ata merren me 71 mandata, apo 81, ne bëjmë mocion. Kemi të bëjmë me aksione banditeske. Kam një thirrje për ata që dje pushuan nga puna tre kompozitor, Edmond Xhulali, Shpëtim Saraçi dhe Alfred Kaçinari, janë krenaria e kombit shqiptar, s’kanë pse shkarkohen. Balili nuk kapet.

Ai pret që ta kapë 78 vjeç Balili e më pas ta kapë. Po si mund të shkarkohen tre mjeshtrit më të mëdhenj? Reagoni ju që keni shkollë dhe jo ata që s’kanë. Ju qe keni dëgjuar këngët e këtyre artistëve. Ku është kryetari i parlamentit? Ku janë ministrat e LSI? Pse nuk vinë? S’kanë kurajo të përballen?”,- tha Topalli.
/albeu.com/
Shtuar më 02/02/2017, ora 13:33

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori